Nawigacja

Aktualności

Projekt edukacyjny „Kresy Zachodnie w II Rzeczpospolitej Polskiej. Życie codzienne w autonomicznym województwie śląskim w latach 1922 – 1939“

  • Andrzej Drogoń
    Andrzej Drogoń
  • Anna Zaczkowska
    Anna Zaczkowska

Jak zorganizowana była władza samorządowa? Gdzie stacjonowały jednostki wojskowe? Gdzie znajdowały się umocnienia podlegające Armii Kraków? Jakie partie i organizacje społeczne działały w województwie? Jakie były najbardziej poczytne tytuły prasowe? Jak prezentował się los weteranów walk?

Projekt edukacyjny „Kresy Zachodnie w II Rzeczpospolitej Polskiej. Życie codzienne w autonomicznym województwie śląskim w latach 1922 – 1939“ wchodzi w fazę realizacji.

Pierwszym udostępnionym wystąpieniem był wykład on-line  dr. Andrzeja Drogonia „Życie publiczne – administracja publiczna, wojsko i policja, życie polityczne" (cz. 1, cz. 2), dyrektora Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Jest to wykład o życiu publicznym w najmniejszym, ale pod względem gospodarczym najważniejszym województwie II Rzeczypospolitej. Na mocy ustawy Sejmu Ustawodawczego z 15 lipca 1920 r. województwo śląskie zostało wyróżnione autonomią jako jedyne spośród wszystkich szesnastu województw. Władze autonomiczne miały nadzór nad własną policją, szkolnictwem, polityką budżetową, lokalną administracją. Warto dodać, że województwo śląskie posiadało własne rezerwy złota. Mało kto dziś pamięta o pozycji i randze Górnego Śląska w II RP. Młodzież śląskich szkół będzie miała okazję bliżej zapoznać z tym fenomenem.

W ramach drugiej sesji projektu edukacyjnego „Kresy Zachodnie w II Rzeczpospolitej Polskiej. Życie codzienne w autonomicznym województwie śląskim w latach 1922 – 1939“ zapraszamy do wysłuchania wykładu dr Anny Zaczkowskiej (OBEN IPN Katowice) „Edukacja w domu i w szkole”. W swoim wystąpieniu dr Zaczkowska poruszy zagadnienia związane z edukacją na terenie województwa śląskiego w II RP. Oprócz kwestii dotyczących systemu edukacji, odpowiedzi na pytanie, czy szkoła była obowiązkowa i co zapewniała swoim uczniom, a także i innych faktów związanych z oświatą będzie można poznać szczegóły dotyczące Wojciecha Korfantego i jego osobistych doświadczeń na polu edukacji.

 

 

 

do góry