Nawigacja

Aktualności

Wykład o pierwszych minutach II wojny światowej pod Krzepicami - Częstochowa, 14 października 2021

W czwartek 14 października 2021 r.  w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. Gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie, przy al. Najświętszej Maryi Panny 52 (III aleja) odbył się wykład Adama Kurusa, historyka Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach na temat: Krzepice w ogniu! Znaczenie rejonu Częstochowy u progu II wojny światowej. Pierwsze minuty konfliktu na styku Armii "Łódź" i "Kraków".

Obok zapoznania się z wieloma nieznanymi faktami, uczestnicy mogli zobaczyć archiwalne fotografie dokumentujące pierwsze godziny agresji niemieckiej na Polskę, wykonane 1 września 1939 roku pod Krzepicami, czyli miejscowości położonej na styku polskiej Armii "Łódź" i "Kraków".

Było to pierwsze spotkanie w ramach cyklu wykładów: II wojna światowa w regionie częstochowskim. Nowe fakty, nieznani bohaterowie, zapomniane epizody.

Kolejny wykład już w czwartek 21 października o godz. 18.00. Tematem będzie bój Wołyńskiej Brygady Kawalerii pod Mokrą w świetle nowych dokumentów i zdjęć archiwalnych.

Fot. Magdalena Barczyk- Kurus

  • Oddziały niemieckiej 4 Dywizji Pancernej w Krzepicach, 1 września 1939 roku. Zdjęcie ze zbiorów Adama Kurusa
    Oddziały niemieckiej 4 Dywizji Pancernej w Krzepicach, 1 września 1939 roku. Zdjęcie ze zbiorów Adama Kurusa
do góry