Nawigacja

Aktualności

Obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej pod Grobem Policjanta Polskiego – Katowice, 10 września 2021

Na terenie katowickiej komendy wojewódzkiej odbyły się obchody 82. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Główna część wydarzenia miała miejsce przed Grobem Policjanta Polskiego. Uroczystość poprzedziła msza święta w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla. W uroczystościach wziął udział Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk.

W siedzibie śląskiej Policji odbyła się uroczystość upamiętniająca zmarłych i pomordowanych policjantów II RP, która przypada w tym roku w 82. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Tradycyjnie już we wrześniu spotkanie takie organizują Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach. Obchody upamiętniające tragiczne wydarzenia naszej historii i ofiarę poniesioną przez mundurowych, w tym policjantów II RP, poprzedziła msza święta w katowickiej Archikatedrze. Następnie uczestnicy obchodów zebrali się przed Grobem Policjanta Polskiego na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Rolę gospodarzy pełnili Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” Teresa Bracka oraz Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Roman Rabsztyn.

Po uroczystym podniesieniu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu państwowego, zapalony został Znicz Pamięci. Na obchody przybył II Wicewojewoda Śląski Robert Magdziarz, w imieniu Marszałka Sekretarz Województwa Śląskiego Dariusz Ptaś, Wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba, a także przedstawiciele samorządu terytorialnego, służb mundurowych, policyjnych związków zawodowych, instytucji na co dzień współpracujących ze śląską Policją, duchowieństwa, harcerstwa, emerytowani generałowie Policji oraz młodzież szkolna. Liczną grupę gości stanowili kombatanci oraz krewni poległych i pomordowanych policjantów.

Drugą część uroczystości rozpoczęła się od powitania gości i modlitwy w intencji pomordowanych policjantów II RP. Policjant z Gabinetu Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach odczytał list przesłany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego, w którym wspomniał on ze szczególną czcią poległych i pomordowanych na początku II Wojny Światowej policjantów.

Następnie przyszedł czas na okolicznościowe wystąpienia Wicewojewody Śląskiego, Sekretarza Województwa Śląskiego i Wiceprezydenta Katowic. Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk, w swoim wystąpieniu wspomniał, jak trwałym piętnem II Wojna Światowa odcisnęła się na formacji policyjnej.

Odczytano Apel Pamięci, zakończony salwą honorową. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wspólnego wieńca na Grobie Policjanta Polskiego przez Teresę Bracką, Komendanta Głównego Policji gen. insp. dr. Jarosława Szymczyka, nadinsp. Romana Rabsztyna oraz przedstawicieli władz rządowych i samorządowych.

O całą oprawę muzyczną związaną z ceremoniałem policyjnym zadbała Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Rangę uroczystości podkreślił natomiast udział Kompanii Honorowej garnizonu śląskiego.

Katowicki oddział IPN reprezentował dr Dominik Abłamowicz z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Katowicach

Prace remontowe Grobu Policjanta Polskiego w Katowicach zostały przeprowadzone ze środków Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Katowicach w 2018 r.

Mat. KWP Katowice, inf. wł.

do góry