Nawigacja

Aktualności

130. rocznica urodzin Alfonsa Zgrzebnioka – Rybnik, 16 sierpnia 2021

16 sierpnia 1891 r. w Dziergowicach pod Koźlem urodził się Alfons Zgrzebniok, jako najstarsze z dziewięciorga dzieci Juliusza i Eleonory z domu Rakoczy, dowódca I i II powstania śląskiego.

W 130. rocznicę urodzin Alfonsa Zgrzebnioka Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki złożył kwiaty i zapalił znicz na grobie powstańca, który znajduje się na cmentarzu komunalnym w Rybniku. W uroczystości wzięli udział: krewna Alfonsa Zgrzebnioka – Józefa Miszczyk, wicewojewoda śląski Robert Magdziarz, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach dr Andrzej Sznajder, posłowie na Sejm RP, samorządowcy oraz przedstawiciele służb mundurowych.

Prezydent RP Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył bohatera śląskich zrywów Orderem Orła Białego.

Alfons Zgrzebniok (1891-1937) – W czasie I wojny światowej służył w armii niemieckiej. Od stycznia 1919 r. w Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Komendant w powiecie kozielskim, wielokrotnie brawurowo pozyskiwał broń z niemieckich magazynów, przebrany w mundur niemieckiego oficera. Aresztowany przez Grenzschutz, uciekł z więzienia w Raciborzu. Nazywany przez Niemców „największym polskim bandytą w okręgu kozielskim”. Od sierpnia 1919 r. do sierpnia 1920 r. komendant główny POW G.Śl., współautor planów wybuchu I powstania śląskiego oraz jego dowódca. Dowodził wojskami także w czasie II powstania śląskiego. Szef oddziału personalnego Naczelnej Komendy Wojsk Powstańczych w czasie III powstania śląskiego, następnie doradca wojskowy przy sztabie 1 Dywizji Wojsk Powstańczych. Współzałożyciel Związku Byłych Powstańców, następnie Związku Powstańców Śląskich.

Polecamy:

Audycja Polskiego Radia Katowice oraz IPN o Alfonsie Zgrzebnioku w ramach cyklu „Z myślą o Niepodległej“.

W ramach serii wydawniczej „Bohaterowie Niepodległej“ ukazała się publikacja Witolda Iwaszkiewicza  „Alfons Zgrzebniok“ (do pobrania w wersji pdf).

do góry