Nawigacja

Aktualności

Prelekcja z okazji 132. urodzin gen. bryg. Janusza Gąsiorowskiego – Częstochowa, 23 czerwca 2021

W środę 23 czerwca, w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN im. gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie odbyła się prelekcja dla uczniów częstochowskiej Szkoły Podstawowej nr 30 im. por. Michała Brzeskiego. W związku z przypadającą na 17 czerwca 132. rocznicą urodzin gen. Gąsiorowskiego, uczestnicy mogli poznać podstawowe fakty z życia oraz wojenne losy tej wybitnie zasłużonej dla Polski postaci, która jest patronem Przystanku Historia w Częstochowie. Prelekcję poprowadził Adam Kurus, historyk Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

Janusz Gąsiorowski (1889-1949) generał brygady, działacz niepodległościowy, legionista, pionier polskiej bibliografii wojskowej, szef Sztabu Głównego Wojska Polskiego, dowódca 7 Dywizji Piechoty.

Od 1910 r. był instruktorem, wychowawcą oraz komendantem krakowskiego oddziału Armii Polskiej i Polskich Drużyn Strzeleckich, a także członkiem Komendy Naczelnej PDS. W grudniu 1916 r. wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej, wchodząc następnie w skład Komendy Naczelnej POW.

Od 1918 r. w Wojsku Polskim. Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej, m.in. dowodząc 3 Pułkiem Artylerii Polowej. W okresie 1921 – 1931 pełnił szereg najważniejszych funkcji sztabowych w strukturach WP. Był autorem regulaminów i instrukcji wojskowych oraz publikacji naukowych z zakresu bibliografii wojskowej, psychologii pola walki, a także historii powstania styczniowego.

W latach 1931 – 1935 pełnił funkcję szefa Sztabu Głównego WP. W latach 1935 – 1939 był ostatnim dowódcą częstochowskiej 7 Dywizji Piechoty, którą dowodził w czasie ciężkich zmagań w rejonie Częstochowy we wrześniu 1939 r. Dostał się do niewoli niemieckiej. Przebywał m.in. w Oflagu VII a w Murnau. Po wojnie pozostał na emigracji, angażując się w działalność naukową i patriotyczną.

Odznaczony wieloma polskimi i zagranicznymi odznaczeniami, w tym m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Walecznych dwukrotnie oraz francuskim Orderem Narodowym Legii Honorowej II klasy.

do góry