Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Leopold Tyrmand - o stylu bycia w kontrze“ – Jaworzno, 15 maja – 15 czerwca 2021

Tegorocznej Nocy Muzeów organizowanej w Muzeum Miasta Jaworzna (ul. Pocztowa 5) towarzyszyła prezentacja wystawy „Leopold Tyrmand - o stylu bycia w kontrze“. Ekspozycję można było zwiedzać w sobotę 15 maja 2021 r. Po wystawie oprowadzał jej współautor - Adrian Rams.

Leopold Tyrmand to wybitny pisarz, dziennikarz i publicysta. Jeden z najbardziej oryginalnych polskich prozaików drugiej połowy XX wieku, który w najtrudniejszych czasach zachował wymagającą odwagi niezależność intelektualną. Był nie tylko zdecydowanym przeciwnikiem komunizmu, ale także arbitrem elegancji, miłośnikiem kobiet, mody, architektury oraz wielkim propagatorem jazzu. Ekspozycja składa się z 13 plansz o wymiarach 100 x 200 cm. Bogato ilustrowane plansze zawierają syntetyczne teksty oraz cytaty z dzieł Tyrmanda. Wystawa została przetłumaczona na język angielski. W trakcie realizacji wystawy została przeprowadzona szczegółowa kwerendach w polskich i zagranicznych archiwach i bibliotekach. Zdjęcia wykorzystane na wystawie pochodzą m.in. ze zbiorów Mary Ellen Tyrmand, Litewskiego Archiwum Specjalnego, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Oslo oraz Instytutu Hoovera. 

Autorami scenariusza są: Mikołaj Wolski z Oddziałowego Archiwum IPN w Katowicach oraz Adrian Rams z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

Ekspozycja  była dostępna dla zwiedzających w Jaworznie do 15 czerwca 2021 r.

Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania  https://tyrmand.ipn.gov.pl/

do góry