Nawigacja

Aktualności

Pamiętamy o 100. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego

W nocy z 2 na 3 maja 1921 r., po niekorzystnym dla Polski wyniku plebiscytu na Górnym Śląsku z marca tego roku, wybuchło III powstanie śląskie. Było ostatnim z trzech zbrojnych zrywów polskiej ludności na tym obszarze. Na czele powstania stał Wojciech Korfanty, działacz chrześcijańskiej demokracji. Walki trwały dwa miesiące, a najbardziej zacięte boje toczono o Górę Świętej Anny. Łącznie w powstaniu udział wzięło około 60 tys. Polaków. Po ustaniu walk Rada Ambasadorów zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. Z obszaru plebiscytowego, zamieszkanego przez ponad 2 mln ludzi, do Polski przyłączono 29 proc. terenu i 46 proc. ludności. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (Chorzów), Rybnik, Tarnowskie Góry i Pszczyna.

2 maja 2021 r., dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach złożył kwiaty pod siedzibą powstańczej Naczelnej Władzy Cywilnej kierowanej przez Wojciecha Korfantego w Katowicach-Szopienicach.

W budynku VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. Długosza w Katowicach-Szopienicach mieściła się w czasie III powstania śląskiego siedziba powstańczej Naczelnej Władzy Cywilnej kierowanej przez Wojciecha Korfantego. W Szopienicach znajdowała się także Naczelna Komenda Wojsk Powstańczych z ppłk. Maciejem Mielżyńskim (później ppłk. Kazimierzem Zentkellerem) na czele.

Dr A. Sznajder uczestniczył w centralnych uroczystościach upamiętniających 100. rocznicę wybuchu III powstania śląskiego na Górze św. Anny.

3 maja 2021 r. odbyły się w Katowicach wojewódzkie uroczystości upamiętniające setną rocznicę powstańczego zrywu. Przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych złożyli kwiaty pod Pomnikami Powstańców Śląskich oraz Wojciecha Korfantego. O godz. 10.30 odbyła się msza św. w intencji powstańców śląskich w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla.

do góry