Nawigacja

Aktualności

81. rocznica Zbrodni Katyńskiej w województwie śląskim

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

5 marca 1940 r. Stalin podjął decyzję o wymordowaniu polskich jeńców przetrzymywanych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz cywilów aresztowanych i osadzonych w więzieniach na terenie okupowanych przez ZSRS Kresów Wschodnich. W wyniku tej zbrodniczej decyzji wiosną 1940 r. Sowieci zamordowali ponad 21 tysięcy polskich obywateli. Jeńcy z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie zostali zamordowani w Lesie Katyńskim, Charkowie i Twerze, natomiast więźniowie zostali zamordowani w Mińsku, Kijowie, Charkowie oraz w innych, nieznanych do tej pory miejscach kaźni. Od pierwszego miejsca, w którym odnaleziono zwłoki pomordowanych, zbrodnia zyskała w ludzkiej pamięci nazwę Zbrodni Katyńskiej. Liczba ofiar tej zbrodni nie została dokładnie ustalona, chociaż na podstawie dokumentów (notatki Szelepina, szefa KGB z 1959 r.) można podejrzewać, że najbliższa prawdy jest liczba 21857 ofiar. Spośród miejsc, w których ukryto zwłoki ofiar, znanych jest pięć: Las Katyński, Miednoje (pod Twerem), Piatichatki (dzielnica Charkowa), Bykownia (pod Kijowem) i Kuropaty (dzielnica Mińska).

13 kwietnia 2021 r. delegacja w składzie: dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, Ewa Bojanowska-Burak, prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Katowicach oraz Jan Kwaśniewicz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach uczcziła pamięć ofiar zamordowanych przez NKWD w 1940 r. Symboliczna uroczystość złożenia kwiatów odbyła się pod Pomnikiem Ofiar Katynia w Katowicach.

W dniach od 15 do 18 kwietnia 2021 r. zapraszamy do udziału w II Międzynarodowym Festiwalu Filmowym o Totalitaryzmach „Echa Katynia”. W tej edycji spotykamy się w formule ON-LINE. Więcej szczegółów na stronie totalitaryzmy.pl

Zarejestruj się, aby obejrzeć film. Pula miejsc ograniczona.

26 kwietnia 2021 r. w godz. 16.30-18.00 na platformie ZOOM odbędzie się szkolenie dla nauczycieli „Zbrodnia katyńska“.  W ramach szkolenia zostaną wygłoszone prelekcje:

  • Angelika Blinda – Czym jest propaganda? Rozważania teoretyczne.
  • Ryszard Mozgol – Modus operandi zbrodni katyńskiej.
  • Adrian Rams: Elementy składowe nazistowskiej i komunistycznej propagandy katyńskiej w latach II wojny światowej.
  • Angelika Blinda: Warsztat edukacyjny „Śledztwo katyńskie”.

Szkolenie zorganizowane zostało we współpracy OBEN IPN w Katowicach z WOM Rybnik i WOM Bielsko-Biała.

Polecamy portal tematyczny IPN https://katyn.ipn.gov.pl/

Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Katyń. Dół nr 8”. Dokument zrealizowany jesienią 2009 r. na Białorusi i w Rosji oraz wiosną 2010 r. w Polsce na zlecenie Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Autorzy starają się znaleźć rozwiązanie zagadki znajdującego się w lesie katyńskim tzw. dołu śmierci nr 8. W 1943 r. Niemcy odnaleźli 8 dołów z ciałami rozstrzelanych polskich oficerów. Ciała z 7 dołów zostały przeniesione do wspólnych mogił. W dole nr 8, po wydobyciu 15 ciał, zaprzestano dalszych ekshumacji. W 1995 r. polscy archeolodzy odnaleźli dół nr 8, ale był pusty…

Polecamy artykuły:

do góry