Nawigacja

Aktualności

Premiera zakładki „Strajk generalny na Podbeskidziu” w ramach serwisu internetowego „Twarze Solidarności” – 5 lutego 2021 godz.17.00

Retransmisja na kanale IPNtv

5 lutego 2021 r. odbyła się debata online poświęcona prezentacji projektu oraz dyskusji na temat nowej zakładki „Strajk generalny na Podbeskidziu” w ramach serwisu internetowego „Twarze Solidarności”.

W rozmowie udział wzięli:

  • dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej;
  • dr Andrzej Grajewski, politolog, dziennikarz i publicysta „Gościa Niedzielnego”;
  • Marek Bogusz, przewodniczący Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność”;
  • dr Dariusz Węgrzyn, pracownik naukowy Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Katowicach;
  • Artur Kasprzykowski, pracownik Oddziałowego Archiwum IPN w Katowicach.

Dyskusję poprowadził dr Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału IPN. 

Spotkanie odbyło się w Przystanku Historia IPN Centrum Edukacyjnym im. Henryka Sławika w Katowicach, ul. Św. Jana 10 (bez udziału publiczności).

Kiedy ogląda się fotografie sprzed czterdziestu lat z protestu w regionie z udziałem blisko dwustu tysięcy członków Solidarności, na myśl przychodzą sierpniowe obrazy z Gdańska 1980 roku.

dr Jarosław Szarek, prezes IPN

Strajk generalny na Podbeskidziu był największym politycznym buntem między sierpniem 1980 r. a grudniem 1981 r. Trwał od 27 stycznia do  6 lutego 1981 r. i w kulminacyjnym momencie uczestniczyło w nim blisko 200 tysięcy pracowników z kilkuset zakładów pracy regionu. Jego zakończenie umożliwiła mediacyjna misja Episkopatu Polski, podjęta na polecenie Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Podpisane w Bielsku-Białej porozumienie miało wymiar nie tylko lokalny. Po raz pierwszy w PRL członkowie partyjnej nomenklatury zostali pociągnięci do odpowiedzialności w wyniku buntu społeczeństwa. W internetowej zakładce „Strajk generalny na Podbeskidziu”, umieszczonej w serwisie (www.twarzesolidarnosci.gosc.pl) redakcja „Gościa Niedzielnego” oraz katowicki oddział IPN w 40. rocznicę tych wydarzeń przypominają główne postacie strajku oraz determinację i solidarność dziesiątków tysięcy mieszkańców województwa bielskiego, wspierających strajk aż do podpisania porozumienia w świetlicy Zakładów Przemysłu Wełnianego „Bewelana”. Prezentowany w serwisie materiał tworzy zbiorowy portret tamtej społeczności, przedstawia kalendarium wydarzeń poprzedzających strajk oraz jego przebieg. Publikowane są tam również dziesiątki zdjęć i dokumentów z epoki.

Serwis internetowy „Twarze Solidarności” to wspólny projekt Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz „Gościa Niedzielnego”.  Z okazji 40. rocznicy powstania „Solidarności” Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach we współpracy z „Gościem Niedzielnym” przygotował dodatek prasowy „Sierpniowy Przełom. 40. rocznica powstania Solidarności”. Uzupełnieniem tego projektu jest serwis internetowy „Twarze Solidarności”. Wstęp do portalu napisał Prezydent Rzeczpospolitej Polski Andrzej Duda.

Partnerem projektu jest NSZZ „Solidarność” Region Podbeskidzie.

 

  • Premiera zakładki „Strajk generalny na Podbeskidziu” w ramach serwisu internetowego „Twarze Solidarności”.
    Premiera zakładki „Strajk generalny na Podbeskidziu” w ramach serwisu internetowego „Twarze Solidarności”.

 

 

do góry