Nawigacja

Aktualności

W ramach cyklu „Śląsk od morza do morza“ spotkanie „Wojna obronna 1939 r. – dlaczego armia nie broniła Śląska?“ – Warszawa, 8 października 2020

  • W ramach cyklu „Śląsk od morza do morza“ – „Wojna obronna 1939 r. – dlaczego armia nie broniła Śląska?“.
    W ramach cyklu „Śląsk od morza do morza“ – „Wojna obronna 1939 r. – dlaczego armia nie broniła Śląska?“.

W czwartek 8 października w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki (ul. Marszałkowska 21/25)  odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Śląsk od morza do morza“ – „Wojna obronna 1939 r. – dlaczego armia nie broniła Śląska?“. Po pokazie filmu „Śląski wrzesień“ w reż. Macieja Muzyczuka miała miejsce dyskusja z udziałem Adama Kurusa, autora książki „Oddział Wydzielony »Lubliniec«. Działania bojowe 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty w ramach Oddziału Wydzielonego »Lubliniec« 1 IX 1939”. Autor jest historykiem wojskowości i pracownikiem katowickiego oddziału IPN. Prowadzenie – dr Jędrzej Lipski. 

Licząca 556 stron monografia została wydana przez Wydawnictwo Napoleon V i na rynku księgarskim ukazała się 31 października 2018 roku. Książka zawiera blisko 470 materiałów ikonograficznych (m.in. mapy, plany, zdjęcia archiwalne i współczesne oraz dokumenty), w tym wiele unikatowych zdjęć z okresu międzywojennego i września 1939 roku.

Górny Śląsk w 1939 roku: oaza polskości, czy raczej siedlisko V Kolumny? To pytanie ma wymiar nie tylko historyczny, bo od odpowiedzi zależy nie tylko stosunek do historii, ale również dzisiejszy pogląd na mieszkańców tej ziemi. Autorzy filmu nie zakładają, że istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie, ale są przekonani, że przybliżenie przebiegu kampanii wrześniowej na Górnym Śląsku pozwoli zrozumieć specyfikę wrzącego tygla, jakim był wówczas ten region.

 

do góry