Nawigacja

Aktualności

Preeliminacje do czwartej edycji Festiwalu piosenki „O wolności“ – Katowice, 20 lutego 2020

W trosce o bezpieczeństwo wykonawców i opiekunów oraz w związku z wdrożeniem procedur dotyczących zapobiegania i zwalczania COVID-19 informujemy, że zaplanowany na 4 kwietnia 2019 r. IV Festiwal Piosenki "O Wolności" nie odbędzie się. Mamy jednak nadzieję, że uda się wyznaczyć późniejszy termin wydarzenia, o czym będziemy informować na bieżąco.

W czwartek 20 lutego 2020 r. odbyły się preeliminacje do czwartej edycji Festiwalu Piosenki „O Wolności”, organizowanego wspólnie przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.

Do udziału w wydarzeniu zgłosiło się 56 wykonawców, zarówno soliści jak i zespoły. Jury do udziału w przesłuchaniu finałowym wybrało łącznie 30 zgłoszeń, podzielonych na dwie kategorie wiekowe: 10-15 oraz 16-25 lat. Festiwal odbędzie się na Scenie w Malarni w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. W czasie przesłuchania finałowego młodzi artyści zaprezentują własne interpretacje utworów, których tematem przewodnim jest wolność. Wśród wybranych przez nich piosenek znalazły się przykłady twórczości legendarnych już bardów „Solidarności” jak Jacek Kaczmarski czy Przemysław Gintrowski, rockowej sceny lat 80. XX w. czy utwory z repertuaru współczesnych wykonawców. Wstęp dla publiczności na przesłuchania jest wolny.

W składzie tegorocznego jury znaleźli się:

Ryszard Mozgol – historyk, pedagog, Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci narodowej w Katowicach

Marek Lyszczyna – absolwent MISH Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Organizacji Produkcji Filmowej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Stypendysta na Universite IV Soorbonne w Paryżu. Doktorant na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. W jury reprezentuje Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Karo Przewłoka – wokalistka, skrzypaczka. Śpiewa przede wszystkim białym głosem. Uczyła się m.in. u Jurija Pastuszenki, u Witka Kozłowskiego, Viktorii Hanah, Weroniki Grozdew-Kołacińskiej. Śpiewa w zespole „Krzikopa”, z którym nagrała dwie płyty oraz m.in. reprezentowała Polskę na Olimpiadzie Kulturalnej zorganizowanej przy Olimpiadzie Zimowej w Korei Południowej. Laureatka m.in. zeszłorocznego konkursu Nowa Tradycja organizowanego przez Polskie Radio oraz Festivalu Andrea Parodi w Cagliari za najlepszą interpretację pieśni. Na co dzień gra i śpiewa w założonej przez siebie „Kapeli Dejcie Pozór” grającej w nurcie in crudo pieśni śląskie

Martyna Kubiak - wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, liderka zespołu Early Birds. Absolwentka wokalistyki jazzowej w Akademii Muzycznej w Katowicach oraz edukacji muzycznej Uniwersytetu Śląskiego. W muzyce poszukuje przestrzeni oraz kojących, acz intrygujących brzmień. Poza Porannymi Ptaszkami, od kilkunastu lat związana jest z chórem gospel Z miłości oraz od kilku lat z zespołem Music Mahal

Sebastian Płatek - dziennikarz muzyczny, redaktor naczelny serwisu muzycznego NetFan.pl, manager i promotor oraz songwriter.

Walka z systemem komunistycznym prowadzona była za pomocą różnych metod, w tym również na polu kultury. Tworzone wówczas, poza oficjalnym nurtem, pieśni, śpiewane były przez środowiska skupione wokół opozycji – opowiadały o wartościach uniwersalnych, o pragnieniu wolności i niepodległości, o zakazanej historii. Wzmacniały ducha, integrowały wokół idei, a ich twórcy, tacy jak Jacek Kaczmarski czy Przemysław Gintrowski stali się bardami opozycji. Do dziś w mediach brzmią też utwory legendarnych już zespołów rockowych lat 80. XX w., które wśród wielu odbiorców mają status kultowych. Młodzi, zbuntowani, chcący wolności i lepszej przyszłości muzycy, piórem i słowem walczyli z cenzurą. Również współcześni artyści coraz częściej nawiązują do tematyki patriotycznej, a liczne projekty muzyczne przypominają zarówno walkę z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej, jak i sowieckim po jej zakończeniu. Wspólnym mianownikiem tej twórczości jest opowieść o  pragnieniu wolności.

Celem konkursu, który odbywać się będzie w formie przeglądu muzycznego, jest przypomnienie ważnych dla historii Polski utworów oraz postaci ich twórców. Festiwal skierowany jest do młodzieży od 10 do 25 lat.

KONTAKT:

Aleksandra Korol-Chudy

32 207 07 01, aleksandra.korol-chudy@ipn.gov.pl    

Karol Chwastek

32 601 21 08, karol.chwastek@scwis.pl

do góry