Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Leopold Tyrmand – o stylu bycia »w kontrze«” – Katowice, 23 września – 31 października 2020

Rok 2020 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Leopolda Tyrmanda. 

Leopold Tyrmand to wybitny pisarz, dziennikarz i publicysta. Jeden z najbardziej oryginalnych polskich prozaików drugiej połowy XX wieku, który w najtrudniejszych czasach zachował wymagającą odwagi niezależność intelektualną. Był nie tylko zdecydowanym przeciwnikiem komunizmu, ale także arbitrem elegancji, miłośnikiem kobiet, mody, architektury oraz wielkim propagatorem jazzu.

W środę 23 września 2020 r.  w Galerii Pustej w Katowicach Mieście Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek (pl. Sejmu Śląskiego 2) odbyło się otwarcie wystawy pt. Leopold Tyrmand – o stylu bycia „w kontrze” przygotowanej przez katowicki oddział IPN.

L. Tyrmand był wielkim miłośnikiem i popularyzatorem muzyki jazzowej, dlatego  wernisażowi wystawy towarzyszył recital jazzowy w wykonaniu Adam Jarzmik Quarter. Muzycy wykonali standardy jazzowe, które towarzyszyły Tyrmandowi w ważnych momentach życia. 

  • Adam Jarzmik
    Adam Jarzmik.

Adam Jarzmik to pianista, kompozytor, aranżer. Urodził się 10 lipca 1990 r. w Gliwicach. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu jazzowego. Od 2015 r. pedagog tejże uczelni. Jako 17-latek zadebiutował na festiwalu „Starzy i Młodzi czyli Jazz w Krakowie” ze swoim kwartetem. Największy wpływ na profesjonalną drogę artystyczną pianisty miał okres studiów o specjalności „Kompozycja i Aranżacja” założył on wówczas swój autorski zespół „Adam Jarzmik Quintet” którego efekty intensywnej i twórczej pracy zostały nagrodzone na wszystkich festiwalach i konkursach jazzowych w Polsce. Efektem działalności tej grupy są dwa albumy „Euphoria” (Audio Cave) oraz „Live At Radio Katowice”(Jazz Forum). W ankiecie Jazz Top 2017 magazynu JazzForum wyróżniony w dwóch kategoriach „Nowa Nadzieja- zespół” i „Nowa Nadzieja- muzyk”. Kierownik artystyczny projektów „Amy Winehouse Symfonicznie” oraz „Integracja Malowana Dźwiękiem”. W swej dotychczasowej karierze koncertował m.in Nowym Yorku, Rosji, Rumunii, Hiszpanii, Słowacji i Anglii.​

Wystawa poświęcona pamięci Leopolda Tyrmanda prezentuje Pisarza przede wszystkim jako wroga komunizmu. Wielu odbiorców jego twórczości literackiej przyzwyczaiło się oceniać go przez pryzmat jednego okresu życia, który rozpoczął sukces wydawniczy książki „Zły”. Sylwetka ideowa Leopolda Tyrmanda znacznie wykracza poza szablon „mężczyzny w kolorowych skarpetkach”, jak pisał o nim Tadeusz Konwicki. Ideą nadrzędną był jego nieustępliwy protest przeciwko totalitarnym praktykom ustroju komunistycznego. Władze PRL próbowały pogrzebać prawdę o jego postawie ideowej. Odmówiły mu tytułu pisarza i postanowiły, że nie będzie go w antologiach literackich. Leopold Tyrmand zasługuje na naszą pamięć. Nie tylko jako Pisarz – podsumowuje Mikołaj Wolski, autor scenariusza wystawy.     

  • Plakat wystawy „Leopold Tyrmand – o stylu bycia »w kontrze«”
    Plakat wystawy „Leopold Tyrmand – o stylu bycia »w kontrze«”

Ekspozycja składa się z 13 plansz o wymiarach 100 x 200 cm. Bogato ilustrowane plansze zawierają syntetyczne teksty oraz cytaty z dzieł Tyrmanda. Wystawa została przetłumaczona na język angielski. W trakcie realizacji wystawy została przeprowadzona szczegółowa kwerendach w polskich i zagranicznych archiwach i bibliotekach. Zdjęcia wykorzystane na wystawie pochodzą m.in. ze zbiorów  Mary Ellen Tyrmand, Litewskiego Archiwum Specjalnego, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Oslo oraz Instytutu Hoovera.

Autorami scenariusza wystawy są: Mikołaj Wolski z Oddziałowego Archiwum IPN w Katowicach oraz Adrian Rams z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

Wystawa była prezentowana do 31 października 2020 r.

Zapraszamy na wirtualny spacer po wystawie „Leopold Tyrmand – o stylu bycia »w kontrze«

Polecamy wydawnictwo IPN: Jazzowe dzieje Polaków. Biografia wielogłosowa,  do druku przysposobił, przypisami, fotografiami i filmami opatrzył Andrzej Wasylewski, Warszawa 2018

 

do góry