Nawigacja

Aktualności

80. rocznica Zbrodni Katyńskiej oraz 30 lat działalności Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” – Katowice, 11 września 2020

  • 80. rocznica Zbrodni Katyńskiej oraz 30 lat działalności Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”.
    80. rocznica Zbrodni Katyńskiej oraz 30 lat działalności Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”.

11 września 2020 r. w Katowicach odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 30 lat działalności Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Katowicach. Uroczystości rozpoczęły  się o godz. 12.00 mszą św. w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach (ul Plebiscytowa 49 a), następnie uczestnicy udali się pod Grób Policjanta Polskiego. Organizatorzy wydarzenia: Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.”, Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach oraz katowicki Oddział NBP. W wydarzeniu wziął udział dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Katowicach w 2018 r. wyremontowało Grób Policjanta Polskiego na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach przy ul. Lompy 19.

***

5 marca 1940 r. Stalin podjął decyzję o wymordowaniu polskich jeńców przetrzymywanych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz cywilów aresztowanych i osadzonych w więzieniach na terenie okupowanych przez ZSRS Kresów Wschodnich. W wyniku tej zbrodniczej decyzji wiosną 1940 r. Sowieci zamordowali ponad 21 tys. polskich obywateli. Jeńcy z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie zostali zamordowani w Lesie Katyńskim, Charkowie i Twerze, natomiast więźniowie zostali zamordowani w Mińsku, Kijowie, Charkowie oraz w innych, nie znanych do tej pory miejscach kaźni. Od pierwszego miejsca, w którym odnaleziono zwłoki pomordowanych, zbrodnia zyskała w ludzkiej pamięci nazwę Zbrodni Katyńskiej. Liczba ofiar tej zbrodni nie została dokładnie ustalona, chociaż na podstawie dokumentów (notatki Szelepina, szefa KGB z 1959 r.) można podejrzewać, że najbliższa prawdy jest liczba 21857 ofiar. Spośród miejsc, w których ukryto zwłoki ofiar, znanych jest pięć: Las Katyński, Miednoje (pod Twerem), Piatichatki (dzielnica Charkowa), Bykownia (pod Kijowem) i Kuropaty (dzielnica Mińska).

do góry