Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Na wrześniowym szlaku 7. Dywizji Piechoty. Bitwa pod Janowem 1939“ – Złoty Potok, 13 września –15 listopada 2020

  • Plakat.
    Plakat.

Zapraszamy na wystawę „Na wrześniowym szlaku 7. Dywizji Piechoty. Bitwa pod Janowem 1939” przygotowywaną przez Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa.

Będzie to druga, po ubiegłorocznej wystawie w Muzeum Częstochowskim, tak duża wystawa poświęcona częstochowskiej dywizji w ostatnich latach. Ekspozycja składać się będzie z setek fotografii archiwalnych, licznych eksponatów muzealnych, militariów w postaci umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia Wojska Polskiego z 1939 r. oraz m.in. artefaktów z wrześniowych pól bitewnych 7. Dywizji Piechoty. Na wystawie znajdą się zarówno eksponaty ze zbiorów muzealnych (Muzeum Częstochowskie, Muzeum Ziemi Wieluńskiej), jak i z kolekcji prywatnych (ze zbiorów częstochowskich kolekcjonerów oraz członków Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa i Grupy Częstochowskiej Perun).

Głównym celem wystawy jest przedstawienie szlaku bojowego 7. Dywizji Piechoty wiodącego w dniach 1 – 4 września 1939 r. przez region częstochowski. Z oczywistych względów szczególna uwaga zostanie zwrócona na dwudniową bitwę pod Janowem (3 – 4 września) oraz na jej głównych bohaterów, którzy w czasie niezwykle ciężkich walk właśnie na tej ziemi oddali swe życie w obronie Ojczyzny. Należą do nich m.in. śmiertelnie ranny ppłk dypl. dr Stanisław Wilimowski oraz polegli mjr Jan Wrzosek, kpt. Włodzimierz Hryńko, por. Zygmunt Choroba, por. Kazimierz Paszczuk, por. Teodor Werbiński czy ppor. Roman Kasztelowicz.

Najważniejszym elementem ekspozycji, stanowiącym swoistą relikwię, będzie siedem srebrnych gwoździ z zaginionego we wrześniu 1939 r. sztandaru 7. Pułku Artylerii Lekkiej, które odnaleziono w maju 2020 r. podczas wspólnych poszukiwań prowadzonych przez Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa z Grupą Częstochowską Perun. W czwartek 3 września, przedstawiciele obu stowarzyszeń przekazali te niezwykle cenne eksponaty na ręce Wójta Gminy Janów i Dyrektor Muzeum Regionalnego w Złotym Potoku.

Nie zachowało się żadne znane zdjęcie sztandaru wręczonego pułkowi w 1938 roku. Pomimo tego, po zebraniu bogatej dokumentacji archiwalnej, udało się odtworzyć wizerunek sztandaru. Zostanie on zaprezentowany na wystawie nie tylko w formie ikonograficznej, ale także w formie dwustronnej repliki.

Wystawa: "Wrześniowym szlakiem 7. Dywizji Piechoty. Bitwa pod Janowem 1939"

Otwarcie: 13 września, godz. 17.00

Miejsce: Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku (ul. Kościuszki 11)

Organizatorzy: Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach, Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa

Kurator wystawy: Adam Kurus (IPN Katowice)

Patronat medialny: Gazeta Częstochowska, Gazeta Myszkowa, Częstochowskie Wieści Powiatowe, Radio Jura, Radio Fiat, czestochowskie24.pl

Wystawa będzie czynna do połowy listopada 2020 r.

 

Wstęp wolny.

do góry