Nawigacja

Aktualności

Pogrzeb ofiar częstochowskiego „krwawego poniedziałku” 4 września 1939 r. – Częstochowa, 4 września 2020

W ramach upamiętnienia 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

W rocznicę tragicznych wydarzeń początków września 1939 r. w Częstochowie na cmentarzu komunalnym przy ul. Radomskiej 117 odbyło się uroczyste pochowanie szczątków 13 ofiar tzw. „krwawego poniedziałku”. Zostały one znalezione podczas ziemnych prac remontowych w sąsiedztwie Archikatedry Częstochowskiej i staraniem Instytutu Pamięci Narodowej ekshumowane w 2019 r.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kaplicy cmentarnej, celebrowaną przez ks. gen. Stanisława Rospondka. Następnie odbyło się ostatnie pożegnanie i złożenie do wspólnego grobu szczątków zamordowanych. W uroczystości wzięli udział: dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa – Adam Siwek oraz zastępca dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa – Joanna Piskorz, a także Ryszard Stefaniak, zastępca Prezydenta Misata Częstochowy . W  ceremonii uczestniczyli żołnierze z jednostki komandosów w Lublińcu, przedstawiciele częstochowskich szkół z klasami mundurowymi.

Tzw. „krwawy poniedziałek” w Częstochowie 4 września 1939 r. dotyczy licznych egzekucji, jakich żołnierze Wehrmachtu dopuścili się na ludności miasta i z jego okolic. Szacuje się, że zginęło wtedy około 500 osób, zarówno dorosłych, jak też dzieci.

  • 3 września 1939 r. – ujęcie placu przed katedrą w Częstochowie.
    3 września 1939 r. – ujęcie placu przed katedrą w Częstochowie.
  • Częstochowa – jedno z miejsc odkrycia k. katedry.
    Częstochowa – jedno z miejsc odkrycia k. katedry.
  • Rowy przeciwlotnicze przed katedrą w Częstochowie w 1939 r. Fot. A. Kurus.
    Rowy przeciwlotnicze przed katedrą w Częstochowie w 1939 r. Fot. A. Kurus.

 

do góry