Nawigacja

Aktualności

Filmy uczestników projektu edukacyjnego „Łączka i inne miejsca poszukiwań“

W roku szkolnym 2019/2020  odbyła się trzecia edycja projektu edukacyjnego "Łączka i inne miejsca poszukiwań". Celem projektu jest zainteresowanie uczniów szkół podstawowych (klasy 7 i 8) i ponadpodstawowych najnowszą historią Polski. Zgłoszeń dokonują nauczyciele - opiekunowie. Grupa może liczyć od 3 do 6 osób. Uczniowie uczestniczą w sześciu spotkaniach (raz w miesiącu) z pracownikami IPN zajmującymi się poszukiwaniami ofiar totalitaryzmów, ekshumacjami i identyfikacją odkrytych szczątków. W ramach spotkań jest również organizowany wyjazd studyjny. W tym roku w lutym zwiedzaliśmy Muzeum Żołnierzy Wyklętych oraz Cmentarz Powązkowski, głównie kwaterę "Ł". Rezultatem tych szczególnych doświadczeń przedstawicieli młodego pokolenia są zrealizowane według własnego zamysłu, reżyserii i scenariusza filmy poświęcone szeroko rozumianej problematyce Żołnierzy Wyklętych i tragedii  narodu polskiego. Dzieła nie mogą być dłuższe niż 2 minuty.

Chcielibyśmy zaprezentować 4 dzieła wyróżniające się spośród wielu innych pod względem artystycznym, tematycznym. Są to filmy zarówno dokumentalne jak również dzieła o charakterze artystycznym. 

Prezentujemy Państwu dzieła uczniów:

II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Cieszynie „Cichociemni“

 Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach „Mieszkańcy Rycerki w obliczu totalitaryzmów“

Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach „Adolf Józef Zuber 1909 – 1940“

 

Czwartym filmem jest dzieło uczniów Zespołu Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących w Bielsku-Białej „Operacja czerwona koszula“

 

 

do góry