Nawigacja

Aktualności

Prezencja wystawy „Oazy wolności. Niezależny ruch wystawienniczy w latach 80.” – Gliwice, 23 czerwca – 4 października 2020

  • Wystawa „Oazy wolności. Niezależny ruch wystawienniczy w latach 80.” (Fot. Muzeum w Gliwicach).
    Wystawa „Oazy wolności. Niezależny ruch wystawienniczy w latach 80.” (Fot. Muzeum w Gliwicach).

W dniach od 23 czerwca do 4 października 2020 zapraszamy na wystawę „Oazy wolności...“ w Ruinach Spalonego Teatru w Gliwicach (al. Przyjaźni 18).  

Celem wystawy „Oazy wolności. Niezależny ruch wystawienniczy w latach 80.” jest ukazanie zjawiska polityczno-artystycznego, jakim był niezależny ruch wystawienniczy, tworzony w latach 80. w ramach inicjatyw Komitetu Kultury Niezależnej. W murach gliwickiego Teatru Victoria prezentujemy twórczość artystów, którzy w owym okresie, protestując przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego, bojkotowali politykę kulturalną komunistycznej władzy PRL-u. Pretekstem do pokazania tej wystawy jest przypadająca w tym roku czterdziesta rocznica powstania NSZZ „Solidarność” oraz trwające od 2018 roku obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W kontekście tych jubileuszy, ekspozycja „Oazy wolności” prezentuje 100 dzieł 40 artystów, którzy w latach 80. w swoich dziełach wyrażali ducha wolności. Bojkotując państwowe instytucje kultury plastycy szukali alternatywnych miejsc wystawienniczych, w których można było manifestować niezależną postawę polityczną i artystyczną. Takimi „oazami wolności” były prywatne pracownie, mieszkania, a przede wszystkim kościoły. Kuratorem wystawy jest prof. Tadeusz Boruta, malarz i filozof. 

Wstęp na wystawę jest bezpłatny, a zwiedzać ją można od wtorku do soboty w godz.11.00 - 17.00.

Więcej o wystawie na stronie Muzeum w Gliwicach

 

do góry