Nawigacja

Aktualności

Zmarł ks. prałat Zbigniew Powada, kapelan podbeskidzkiej „Solidarności”

19 czerwca 2020 r. zmarł w Bielsku-Białej ks. prałat Zbigniew Powada, emerytowany proboszcz katedralnej parafii św. Mikołaja, zasłużony kapelan i wierny przyjaciel „Solidarności”, odznaczony m.in. Krzyżem Wolności i Solidarności.

  • Prezes IPN dr Jarosław Szarek odznaczył ks. prałata Zbigniewa Powadę Krzyżem Wolności i Solidarności.
    Prezes IPN dr Jarosław Szarek odznaczył ks. prałata Zbigniewa Powadę Krzyżem Wolności i Solidarności.
  • Ks. prałat Zbigniew Powada.
    Ks. prałat Zbigniew Powada.

Ks. prałat Zbigniew Powada urodził się 23 lipca 1946 r. w Dębowcu k. Skoczowa. Po ukończeniu Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie przyjął święcenia 30 marca 1972 r. w Katowicach. Pracował jako wikary w parafiach Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jastrzębiu-Zdroju, św. Antoniego w Rybniku i Wszystkich Świętych w Pszczynie. W sierpniu 1982 r. został skierowany – jako wikary – do pracy w parafii św. Mikołaja w Bielsku-Białej. W 1983 r. rozpoczął pracę jako proboszcz tej parafii. Pełnił ją przez 33 lata. W 1984 r. został opiekunem Duszpasterstwa Ludzi Pracy, będącego miejscem spotkań i współpracy działaczy zdelegalizowanej „Solidarności”. Był aktywny w niesieniu pomocy represjonowanym. Za swą działalność był inwigilowany i represjonowany przez służbę bezpieczeństwa. 

Od 1992 do emerytury w 2016 r. był wicedziekanem dekanatu Bielsko-Biała I, członkiem diecezjalnej Rady Kapłańskiej. Pełnił funkcję kapelana podbeskidzkiej „Solidarności”, diecezjalnego duszpasterza ludzi pracy oraz kapelana bielskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Był związany z duszpasterstwem młodzieży, oazowym i Kościołem domowym, także z neokatechumenatem. Co miesiąc w bielskiej katedrze sprawował Msze za Ojczyznę - ostatnią z nich odprawił w minioną niedzielę, 14 czerwca.

W 2005 r. uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Solidarności Podbeskidzia” (2005). W 2009 r. duchowny otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W ubiegłym roku zostal uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności, a w lutym br. Medalem 100-lecia Odzyskanej Niepodległości. 

Pogrzeb śp. ks. prałata Zbigniewa Powady odbył się w środę 24 czerwca. O godz. 14.00 w katedrze pw. św. Mikołaja rozpoczęła się msza św. pogrzebowa, po której kondukt pogrzebowy odprowadził ciało śp. ks. Powady na miejsce wiecznego spoczynku na cmentarzu parafialnym przy ul. Grunwaldzkiej.

Cześć Jego pamięci!

 

 

do góry