Nawigacja

Aktualności

80. rocznica Zbrodni Katyńskiej. Hołd śląskim policjantom z Katowic-Dębu – Katowice, 21 czerwca 2020

Tablica pamiątkowa została sfinansowana ze środków Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach.

21 czerwca 2020 r. w kościele pw. św. Jana i Pawła Męczenników w Katowicach, przy ul. Chorzowskiej 160, została odsłonięta tablica upamiętniająca śląskich policjantów II Rzeczypospolitej Polskiej z Katowic-Dębu, ofiary Zbrodni Katyńskiej.

„Policyjny znak pamięci” jest inicjatywą Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. w Katowicach, którą wsparły parafia w Katowicach-Dębie oraz Oddział IPN w Katowicach. Tablica  została umieszczona wewnątrz kościoła – w przedsionku (kruchcie).

 

 

Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy odbyło się w niedzielę 21 czerwca 2020 r. podczas odpustowej mszy świętej w parafii św. Jana i Pawła Męczenników w Katowicach-Dębie.

W uroczystościach wziął udział dr Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału IPN.

***

5 marca 1940 r. Stalin podjął decyzję o wymordowaniu polskich jeńców przetrzymywanych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz cywilów aresztowanych i osadzonych w więzieniach na terenie okupowanych przez ZSRS Kresów Wschodnich. W wyniku tej zbrodniczej decyzji wiosną 1940 r. Sowieci zamordowali ponad 21 tys. polskich obywateli. Jeńcy z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie zostali zamordowani w Lesie Katyńskim, Charkowie i Twerze, natomiast więźniowie zostali zamordowani w Mińsku, Kijowie, Charkowie oraz w innych, nie znanych do tej pory miejscach kaźni. Od pierwszego miejsca, w którym odnaleziono zwłoki pomordowanych, zbrodnia zyskała w ludzkiej pamięci nazwę Zbrodni Katyńskiej. Liczba ofiar tej zbrodni nie została dokładnie ustalona, chociaż na podstawie dokumentów (notatki Szelepina, szefa KGB z 1959 r.) można podejrzewać, że najbliższa prawdy jest liczba 21857 ofiar. Spośród miejsc, w których ukryto zwłoki ofiar, znanych jest pięć: Las Katyński, Miednoje (pod Twerem), Piatichatki (dzielnica Charkowa), Bykownia (pod Kijowem) i Kuropaty (dzielnica Mińska).

Fot. D. Abłamowicz.

 

 

do góry