Nawigacja

Aktualności

80. rocznica pierwszego transportu więźniów do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz – Bielsko-Biała – Częstochowa – Katowice, 14 czerwca 2020

14 czerwca, w rocznicę przybycia pierwszego masowego transportu więźniów do KL Auschwitz, obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, uchwalony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 8 czerwca 2006 r.

Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach dr Andrzej Sznajder oraz Czesław Sobierajski, doradca wojewody śląskiego 14 czerwca 2020 r.  złożyli  przed południem kwiaty i zapalili znicze  przy pomniku poświęconym więźniarkom i więźniom politycznym oraz wszystkich zamordowanym, zmarłym w niemieckich więzieniach i obozach koncentracyjnych na terenie Europy w latach II wojny światowej, usytuowanym na katowickim cmentarzu przy ul. Sienkiewicza.  Modlitwę w intencji Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady odmówił podczas uroczystości ks. kan. dr hab. Andrzej Nowicki, proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Obiekt powstał w 1995 r. na podstawie projektu Marka Mizerackiego.

By uczcić tę rocznicę, 14 czerwca o godz. 10.00, w Bielsku-Białej przedstawiciele Oddziału IPN w Katowicach oraz przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich, a także harcerze złożyli kwiaty przy pomniku poświęconym mieszkańcom Podbeskidzia więzionym, zamęczonym i zamordowanym w KL Auschwitz oraz innych niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych i więzieniach. Kwiaty i znicze złożyli m.in. dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Magdalena Szewczyk-Szturc, prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej Bielska-Białej Janusz Okrzesik, prezes fundacji „Wiarus” Andrzej Sikora oraz harcerze z drużyny ZHR, działającej w pobliskiej Szkole Podstawowej nr 23, która już wkrótce będzie nosić imię Józefa Drożdża, więźnia obozów koncentracyjnych i głównego inicjatora budowy pomnika, przy którym odbyła się niedzielna uroczystość.

Pomnik ofiar hitlerowskich obozów koncentracyjnych i więzień powstał w 2002 r. na cmentarzu komunalnym w Bielsku-Białej Kamienicy z inicjatywy Józefa Drożdża, prezesa bielskiego oddziału Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Sześć lat później monument ten został uzupełniony tablicami, zawierającymi nazwiska ponad dwóch tysięcy mieszkańców Podbeskidzia, zamordowanych przez hitlerowców w więzieniach i obozach koncentracyjnych.​

W przeddzień głównych uroczystości Adam Kurus, historyk Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach złożył kwaty i zapalł znicz przy obelisku upamiętniającym Weronikę Plucińską, nauczycielkę Publicznej Szkoły Powszechnej w Kawodrzy Górnej, zamordowaną w KL Auschwitz. Obiekt odsłonięto we wrześniu 2011 r. w Częstochowie, przy ul. Przestrzennej 68/70. 

Wszystkich,  którzy pragną wraz z nami uczcić pamięć ofiar zbrodni niemieckich, zachęcamy do zapalenia zniczy oraz złożenia kwiatów w miejscach pamięci 14 czerwca 2020 r. – w 80. rocznicę pierwszego masowego transportu, który przybył do Auschwitz z Tarnowa. Miejsca upamiętniające ofiary niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady w województwie śląskim.

 

 

do góry