Nawigacja

Aktualności

Akcja „Zapal znicz pamięci” po raz ósmy – Katowice, 23 października 2016

Instytut Pamięci Narodowej wraz z Regionalnymi Rozgłośniami Polskiego Radia w Poznaniu, Bydgoszczy, Łodzi, Gdańsku i Katowicach pod honorowym patronatem Wojewody Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna i Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka zorganizował  VIII edycję akcji społecznej „Zapal znicz pamięci”. Partnerem akcji jest Muzeum Historii Polski i portal historyczny dzieje.pl.

Jak co roku oddajemy hołd Polakom – mieszkańcom ziem wcielonych do III Rzeszy, zamordowanym w pierwszych tygodniach okupacji. Co roku światła są zapalane w ponad 300 miejscach.

W niedzielę 23 października w południe upamiętniliśmy ofiary akcji Tannenberg. Zapalono znicze w miejscach, gdzie ginęli Polacy.

Fotografie świateł, opatrzone krótkim opisem można było przesyłać pod adresy: znicz@radiomerkury.pl i znicz@dzieje.pl,  zostały umieszczone na stronie internetowej Radio Merkury Poznań oraz na portalu dzieje.pl. 

W ramach tegorocznej akcji Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach przypominał o tym, co wydarzyło się lasach panewnickich koło Katowic w 1939 r. Niemcy przeprowadzali na tym terenie masowe egzekucje i chowali skrycie mieszkańców Katowic i Śląska w dobrze zamaskowanych dołach śmierci. Pochowano tu również przedstawicieli polskich elit — harcerzy, powstańców śląskich, członków obrony cywilnej, działaczy niepodległościowych rozstrzelanych we wrześniu 1939 r. w różnych miejscach Katowic. Po wojnie odnaleziono tylko trzy masowe groby (46 zwłok) i dokonano ekshumacji. Mogił musiało być znacznie więcej, jednak zaniechano wówczas dalszych poszukiwań.

Akcja została zorganizowana po raz ósmy. Celem jest przywrócenie pamięci bohaterów ginących w publicznych egzekucjach, więzieniach, obozach na zachodnich kresach II Rzeczypospolitej za uparte podtrzymywanie polskości, za aktywność społeczną, za patriotyzm. Celem akcji jest też przypomnienie o warunkach okupacyjnych na ziemiach wcielonych do III Rzeszy. 

IPN publikuje na swojej stronie internetowej listę miejsc straceń i pomników, pod którymi warto zapalić w niedzielę symboliczne światło. Obiekty te znajdują się w województwach: pomorskim, łódzkim, śląskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim.

Akcja „Zapal znicz pamięci” to wspólny projekt pięciu rozgłośni regionalnych Polskiego Radia oraz Biur Edukacji Narodowej IPN z tych miast przy współpracy Muzeum Historii Polski. Inicjatorką akcji jest Anna Gruszecka, była dziennikarka Radia Merkury. Patronem Honorowym akcji jest od samego początku Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, w tym roku dołączył Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

W ramach akcji nie tylko zapalane są znicze. W poszczególnych miastach organizowane są również spacery edukacyjne, wyprawy rowerowe, prelekcje i koncerty. Rozgłośnie w swoich audycjach przypominają o specyfice okupacji na ziemiach wcielonych.

Więcej informacji na stronach www.radiomerkury.pl oraz www.dzieje.pl

Organizatorzy: Oddziałowe Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu, Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi i Gdańsku, Radio Merkury Poznań, Radio PiK, Polskie Radio Katowice, Radio Gdańsk i Radio Łódź.

Patronat honorowy: Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego
Partner: Muzeum Historii Polski, portal historyczny dzieje.pl, Koleje Wielkopolskie, Nasz Głos Poznański.


Partnerzy medialni: TVP 1, TVP Historia, TVP3 Poznań

Link do spotu:

https://youtu.be/1vEHE74fmgw

 

do góry