Nawigacja

Aktualności

W dniach 24-26 kwietnia 2024 r. w ramach Przystanku Historia IPN odbyły się spotkania przybliżające postać Zofii Kossak-Szczuckiej. Białystok

Dr Angelika Blinda i Ewelina Małachowska z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach miały okazje przekazać mieszkańcom województwa podlaskiego fascynującą historię wybitnej polskiej pisarki, pomysłodawczyni i liderki Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Prelekcje poprzedzały pokazy filmu dokumentalnego „Mulier fortis. Kobieta mężna” poświęconego życiu Zofii Kossak-Szczuckiej.

Spotkania odbyły się w białostockim Centrum Kulturalnym w Dobrym Tonie należącym do Fundacji w Dobrym Tonie, w Siemiatyckim Ośrodku Kultury w Siemiatyczach oraz w Szkole Podstawowej nr 26 im. Stanisława Staszica w Białymstoku.

Cykl spotkań został zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku.

Zofia Kossak-Szczucka przeżyła pogromy ziemian oraz niszczenie polskich siedzib i grabienie posiadłości na Wołyniu w początkach rewolucji bolszewickiej. Jako świadek krwawych wydarzeń na Kresach uznała, że musi o nich opowiedzieć, i podjęła pisarskie powołanie. Lecz była nie tylko wybitną pisarką, ale także odważną konspiratorką. W czasie okupacji niemieckiej stanęła w 1941 r. na czele Frontu Odrodzenia Polski, tajnej, niepodległościowej organizacji katolickiej i jako jedna z pierwszych polskich intelektualistów dostrzegła tragizm losu polskich Żydów. Została aresztowana przez okupanta za posiadanie nielegalnych materiałów i przewieziona na Pawiak a później do KL Auschwitz. Dzięki interwencji polskiego podziemia została uwolniona. W czasie powstania warszawskiego pisała artykuły i redagowała prasę konspiracyjną. Była wierna wyznawanym wartościom, gotowa ryzykować życie dla ratowania innych.

Fot.: OIPN Białystok, Siemiatycki Ośrodek Kultury.

do góry