Instytut Pamięci Narodowej - Katowice

https://katowice.ipn.gov.pl/pl3/aktualnosci/200400,W-Oddziale-IPN-w-Katowicach-odbyly-sie-kolejne-zajecia-z-cyklu-quotCo-kryja-arch.html
27.02.2026, 00:16

W Oddziale IPN w Katowicach odbyły się kolejne zajęcia z cyklu "Co kryją archiwa IPN?" – Katowice, 18 kwietnia 2024

18.04.2024

Uczestnikami zajęć była grupa młodzieży wraz z opiekunami z Technikum Górnośląskiego Centrum Edukacyjnego w Gliwicach.

W pierwszej kolejności Tomasz Marszałek z katowickiego Oddziału Archiwum IPN zapoznał grupę z działalnością archiwum oraz poprowadził zwiedzanie magazynu akt jawnych. Następnie odbyły się zajęcia, podczas których Renata Skoczek z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Katowicach omówiła strukturę i metody działania Służb Bezpieczeństwa i przedstawiła przykładowe dokumenty ilustrujące działania operacyjne. Następnie uczniowie dokonali analizy dwóch wybranych dokumentów dotyczących działalności młodzieżowej organizacji konspiracyjnej "Contra". Na zakończenie zajęć uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z fragmentem wywiadu z Leonem Machinią - przywódcą "Contry", który został skazany za działalność antykomunistyczną na 6 lat więzienia. 

Warsztaty "Co kryją archiwa?" przeznaczone są dla młodzieży szkół ponadpodstawowych oraz dla zorganizowanych grup dorosłych i są stałym punktem oferty edukacyjnej OIPN w Katowicach.

Fot.: IPN Krzysztof Liszka