Nawigacja

Aktualności

„Policję tworzą ludzie, ale historia nie tworzy się sama“ – Żory, 7 marca 2024

W czwartek, 7 marca 2024 r. w sali żorskiego kina „Na Starówce“ odbyło się przedsięwzięcie zorganizowane przez Komendę Policji w Żorach. Ten wyjątkowy projekt został przygotowany dla uczniów żorskich szkół średnich, w tym dla klas o profilach mundurowych, jako osób aspirujących do pracy na rzecz ratowania zdrowia i życia ludzkiego , w tym służby w Policji.

W programie spotkania zaplanowano emisję filmu „Czekałam jak Penelopa“. Wśród prelegentów m.in. wystąpienie nauczyciela Marcina Wieczorka w zakresie historii żorskiej Policji, obronności w okresie międzywojennym oraz odczyt archiwalnych wycinków z gazet na temat działalności Policji okresu międzywojennego.

Grzegorz Grześkowiak, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r. przedstawił referat „Policja autonomicznego województwa śląskiego 1922-1939“.

W konferencji wzięła udział Aleksandra Korol-Chudy, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, autorka prezentowanej podczas spotkania wystawy „Policja województwa śląskiego II RP“.

Wystawa elementarna „Policja Województwa Śląskiego w II RP“, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, prezentuje historię Policji Województwa Śląskiego, utworzonej po podziale Górnego Śląska miedzy Polskę i Niemcy w czerwcu 1922 r. jako formacji bezpieczeństwa na obszarze województwa śląskiego. Policja Województwa Śląskiego była równoprawna oraz niezależna od Policji Państwowej i pełniła swoje obowiązki aż do wybuchu II wojny światowej. Po agresji Związku Sowieckiego na Polskę 17 września 1939 r. wielu śląskich policjantów dostało się do sowieckiej niewoli. Większość z nich trafiło do Obozu Specjalnego NKWD w Ostaszkowie i wiosną 1940 r. zostało zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD w Kalininie (obecnie Twer). 

Wydarzenie odbyło się pod patronatem Oddziału IPN w Katowicach.

do góry