Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej ppor. Tadeusza Jänicha – Żywiec, 16 grudnia 2023

16 grudnia 2023 r. w Parku Zamkowym w Żywcu została uroczyście odsłonięta tablica poświęcona Tadeuszowi Janichowi, która znajduje się przed zasadzonym 13 maja 2023 r. dębem jego imienia

Spotkanie, zorganizowane przez Hufiec ZHP Żywiec rozpoczęło się zgodnie z ceremoniałem harcerskim apelem, po którym odśpiewano Hymn ZHP. Po przypomnieniu postaci tablica została poświęcona przez ks. Grzegorza Gruszeckiego - proboszcza żywieckiej konkatedry. Następnie została ona odsłonięta przez fundatorów: Jana Kwaśniewicza - naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa i Adama Dudę oraz phm. Bartosza Weissa- komendanta Hufca ZHP Żywiec, Antoniego Szlagora- Burmistrza Miasta Żywiec i przedstawiciela Rodziny.

Następnie głos zabrali Jan Kwaśniewicz, który podkreślił rolę Tadeusza Janicha w kształtowaniu patriotycznych postaw młodzieży żywieckiej i wyraził uznanie dla Hufca ZHP Żywiec za przeprowadzenie wzorowej "Kampanii Bohater". Z kolei Antoni Szlagor zaznaczył, że miasto wspiera na każdym kroku pamięć o swoich bohaterach i stwierdził, że ma nadzieję, że nowe upamiętnienie przyczyni się do propagowania historii pierwszego skauta Żywca.

Wydarzenie zakończyło się obrzędową iskierką i pamiątkowym zdjęciem.

Ppor. Tadeusz Jänich urodził się 18 marca 1892 r. w Tarnowie. Był synem Gustawa i Marii. Należał do Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. W 1912 r. założył w Żywcu pierwszą Drużynę Skautową im. T. Kościuszki. W 1914 r. został mianowany komendantem 2 kompanii Legionów Ziemi Żywieckiej. W latach 1917-1918 przebywał w obozach jenieckich na terenie Węgier i Włoch. W połowie listopada 1918 r. wstąpił do Armii gen. J. Hallera, gdzie pełnił służbę do 1921 r. Następnie wstąpił w szeregi Polskiej Organizacji Wojskowej.  Brał udział w III powstaniu śląskim. W czasie II wojny światowej należał do Armii Krajowej i działał na terenie Krakowa. Posługiwał się wówczas pseudonimem „Krzywy”.  Brał udział w akcjach dywersyjnych i sabotażowych. Jego mieszkanie przy ulicy Idziego 5 stanowiło punkt kontaktowy, gdzie przekazywano meldunki. W 1943 r. został aresztowany przez Gestapo, wolność odzyskał po wyzwoleniu w 1945 r. W działalność konspiracyjną były zaangażowane również jego dwie córki: Janina i Ewa. Został odznaczony Śląską Wstęgą Waleczności i Zasługi. Zmarł 5 grudnia 1973 r.

oprac. Danuta Mikoda/OBUWiM IPN Katowice

Fundatorami tablicy są: Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach oraz zakład kamieniarski Adama Dudy.

Organizatorem sobotniej uroczystości jest Hufiec Ziemi Żywieckiej Związku Harcerstwa Polskiego, któremu od 13 maja 2023 r. patronuje ppor. Tadeusz Jänich. Tego dnia rodzina bohatera, przedstawiciele władz samorządowych oraz żywieccy harcerze zasadzili w Parku Zamkowym w Żywcu „Dąb Tadeusz“, który upamiętnia nowego patrona hufca.

W październiku 2023 r. grób Tadeusza Jänicha znajdujący się na cmentarzu parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego w Żywcu został oznaczony przez IPN znakiem pamięci „Tobie Polsko”.

do góry