Nawigacja

Aktualności

IPN upamiętnił Dziewięciu z Wujka

16 grudnia 1981 r. w Katowicach oddział ZOMO, wchodzący w skład resortu spraw wewnętrznych Czesława Kiszczaka, w ramach zarządzonej przez komunistyczną juntę Wojciecha Jaruzelskiego pacyfikacji kopalni „Wujek” zamordował na miejscu sześciu strajkujących górników, a trzech kolejnych śmiertelnie ranił (zmarli w szpitalach). Rannych zostało 23 innych górników (nie licząc zatrutych gazem). Masakra przesądziła o zakończeniu strajku w tej kopalni.

W 42. rocznicę tragicznych wydarzeń pod kopalnią Wujek przedstawiciele Oddziałowych Biur Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w: Katowicach, Łodzi, Rzeszowie, Poznaniu i Szczecinie odwiedzili groby górników oraz miejsca pamięci upamiętniające poległych podczas pacyfikacji KWK „Wujek”.

Grób Józefa Czekalskiego

12 grudnia 2023 r. kwiaty na grobie złożył również Jan Kwaśniewicz, naczelnik OBUWiM IPN w Katowicach. Grób ma charakter rodzinny – wraz z Józefem Czekalskim została pochowana jego żona Róża.

Grób Józefa Krzysztofa Gizy

W przeddzień 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, 12 grudnia pracownicy Oddziału IPN w Lublinie zapalili znicz pamięci na grobie Józefa Krzysztofa Gizy.

Józef Krzysztof Giza (24 lata) spoczywa w Tarnogrodzie na cmentarzu parafialnym parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie, woj. lubelskie.

Grób Joachima Gnidy

12 grudnia 2023 r. kwiaty na grobie Joachima Gnidy (28 lat), który znajduje się na cmentarzu ewangelickim w Mikołowie, przy Placu Karpeckiego, złożył Jan Kwaśniewicz, naczelnik OBUWiM IPN w Katowicach.

Grób Ryszarda Gzika

Na cmentarzu katolickim w Katowicach, przy ul. Armii Krajowej spoczywają w sąsiednich grobach Zbigniew Wilk i Ryszard Gzik. 12 grudnia 2023 r. kwiaty na grobie Ryszarda Gzika (35 lat) złożył Jan Kwaśniewicz, naczelnik OBUWiM IPN w Katowicach.

Grób Bogusława Kopczaka

12 grudnia 2023 r. kwiaty na grobie Bogusława Kopczaka (28 lat), pochowanego na cmentarzu katolickim w Katowicach, przy ul. Francuskiej, złożył Jan Kwaśniewicz, naczelnik OBUWiM IPN w Katowicach. Grób ma charakter rodzinny – wraz z Bogusławem Kopczakiem została pochowana jego żona Teresa Kopczak-Szajba.

Grób Andrzeja Pełki

12 grudnia 2023 r. delegacja Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi udała się do Niedośpielina (pow. radomszczański, woj. łódzkie), gdzie oddając hołd ofiarom pacyfikacji, na miejscowym cmentarzu zapalili znicz na grobie Andrzeja Pełki (19 lat), najmłodszego z zabitych oraz złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym wszystkich górników.

Grób Jana Stawisińskiego

12 grudnia 2023 r. na grobie Jana Stawisińskiego (21 lat) na cmentarzu komunalnym w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie) kwiaty złożyli: przedstawiciel Oddziału IPN w Szczecinie, delegacja Zespołu Szkół Techniczno-Elektrycznych nr 9 im. R. Traugutta w Koszalinie z pocztem sztandarowym.

Grób Zbigniewa Wilka

Na cmentarzu katolickim w Katowicach, przy ul. Armii Krajowej spoczywają w sąsiednich grobach Zbigniew Wilk i Ryszard Gzik. 12 grudnia kwiaty na grobie Zbigniewa Wilka (30 lat) złożył Jan Kwaśniewicz, naczelnik OBUWiM IPN w Katowicach.

W rocznicę tragedii delegacja Oddziału IPN w Rzeszowie złożyła wiązanki kwiatów i zapaliła znicze przed pomnikiem upamiętniającym śp. Zbigniewa Wilka w Dzierdziówce, gdzie się urodził oraz przed pomnikiem poświęconym poległym górnikom z KWK „Wujek” na parafialnym cmentarzu w Zaleszanach.

Grób Zenona Zająca

Grób Zenona Zająca (22 lata) na cmentarzu parafialnym parafii św. Józefa w Rostarzewie (woj. wielkopolskie).

do góry