Nawigacja

Aktualności

Uroczyste otwarcie „Przystanku Historia” – Centrum Edukacyjnego IPN im. Henryka Sławika w Katowicach – 16 września 2015

16 września 2015 r. odbyło się uroczyste otwarcie „Przystanku Historia” – Centrum Edukacyjnego IPN im. Henryka Sławika w Katowicach, przy ul. Św. Jana 10 (III piętro). W programie: wystąpienie dr. Andrzeja Sznajdera, dyrektora Oddziału IPN w Katowicach, prelekcja prof. Antoniego Dudka (Rada IPN, UKSW) „Czy jest potrzebna polityka historyczna państwa?”, wystąpienie dr. hab. Adama Dziuroka (naczelnika OBEP IPN w Katowicach).

O godz. 12.00 na „Przystanku Historia” miała miejsce prezentacja oferty edukacyjnej IPN, przeznaczona dla starostów powiatowych, prezydentów i burmistrzów miast, wójtów gmin, kierowników i naczelników wydziałów edukacji i promocji, dyrektorów ośrodków kultury i bibliotek publicznych z terenu województwa śląskiego.

Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach od piętnastu lat prowadzi rozległą działalność edukacyjno-wystawienniczą, która stanowi duże wsparcie zarówno dla szkół na różnym poziomie kształcenia, jak i dla instytucji zajmujących się edukacją i kulturą. Wiedza o szerokiej ofercie Instytutu Pamięci Narodowej, z której można bezpłatnie korzystać, nie zawsze dociera do wszystkich osób, instytucji czy urzędów. Dlatego zrodził się pomysł, by zaprosić Państwa na inaugurację działalności „Przystanku Historia”, nowego punktu na rozległej mapie inicjatyw edukacyjnych IPN. Liczymy, że zdobyte informacje pozwolą nam na podjęcie owocnej i długotrwałej współpracy.

Prezentacja oferty edukacyjnej:

  • „Przystanek Historia” Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach – nowe miejsce, nowe możliwości
  • Wystawy IPN – oferta 
  • Rocznice ważnych wydarzeń
  • Edukacja – lekcje, warsztaty i projekty edukacyjne IPN
  • Konkursy, rajdy, turnieje gier planszowych
  • Projekt „Miejsca Pamięci”
  • Notacje – zbieranie relacji świadków historii

Wydarzeniem towarzyszącym była prezentacja wystawy „Utracone nadzieje. Ludność żydowska w województwie śląskim/katowickim w latach 1945–1970”.

Ekspozycja została przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, fundację Brama Cukermana oraz Ghetto Fighter's House Museum z Galilei Zachodniej. Otwarcie wystawy towarzyszyło konferencji panelowej oraz szeregu imprez, których celem było  przywrócenie pamięci o losach społeczności żydowskiej po II wojnie światowej. Prezentacja ukazuje różne aspekty odradzania się po holokauście społeczności żydowskiej oraz powody kolejnych fal emigracji Żydów z Polski, głównie do Izraela, Niemiec czy Szwecji.

Całość ilustrowana bogatym materiałem pochodzącym ze zbiorów archiwum Yad Vashem, United States Holocaust Memorial Muzeum w Waszyngtonie, Ghetto Fighter's House z Galilei Zachodniej, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Zarządu Głównego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce oraz oddziałów TSKŻ z Katowic, Bielska, Częstochowy i ze zbiorów rodzinnych osób prywatnych.

Fotorelacja: Katarzyna Dybał, Monika Kobylańska.

Pliki do pobrania

do góry