Nawigacja

Aktualności

Dzieci w fotografiach Oddziałowego Archiwum IPN w Katowicach

W pierwszym dniu nowego roku szkolnego przedstawiamy w „Migawce archiwalnej” fotografie dzieci, zachowane w zasobie Oddziałowego Archiwum w Katowicach. Zdjęcia skomentują się i „opowiedzą” się same, więc w tym miejscu informujemy jedynie o tym, że znalazły się w naszym archiwum w wyniku przekazania ich przez prywatne osoby lub w efekcie zaboru przez funkcjonariuszy UB/SB podczas rewizji. Rzadko kiedy wiadomo, kto jest na nich uwieczniony i kto jest autorem danej fotografii. Dokładne daty ich wykonania nie są znane, ale część z nich pochodzi z okresu dwudziestolecia międzywojennego, pozostałe są młodsze – z lat powojennych.

Informujemy też, że Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Katowicach podjął wszelkie możliwe starania w zakresie identyfikacji osoby posiadającej pełnię praw autorskich, a w przypadku identyfikacji  takiej osoby, podjął wszelkie próby skontaktowania się z taką osobą. Mając na uwadze powyższe, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub zastrzeżeń prosimy o kontakt: Oddziałowe Archiwum IPN w Katowicach, oddzial.katowice@ipn.gov.pl

 

  • Brak daty i autora zdjęcia. Fotografia zarekwirowana osobie podejrzanej o przynależność do SA podczas II wojny światowej (IPN Ka 114/649 pdA)
    Brak daty i autora zdjęcia. Fotografia zarekwirowana osobie podejrzanej o przynależność do SA podczas II wojny światowej (IPN Ka 114/649 pdA)
  • Foto J. Barcik, Schwarzwasser, brak daty. Zdjęcie (prawdopodobnie zarekwirowane) pochodzi z akt osoby podejrzanej o działanie na szkodę ludności cywilnej w Katowicach podczas II wojny światowej (IPN Ka 559/53)
    Foto J. Barcik, Schwarzwasser, brak daty. Zdjęcie (prawdopodobnie zarekwirowane) pochodzi z akt osoby podejrzanej o działanie na szkodę ludności cywilnej w Katowicach podczas II wojny światowej (IPN Ka 559/53)
  • Zdjęcie dziesięciomiesięcznej Krystyny, posłane z Anglii do dziadków w Katowicach, zrobione przez Jana Foyera. Brak daty (prawdopodobnie przełom 1940/50). Zdjęcie pochodzi z daru zawierającego dokumenty Jana Foyera (IPN Ka 454/38, t. 1)
    Zdjęcie dziesięciomiesięcznej Krystyny, posłane z Anglii do dziadków w Katowicach, zrobione przez Jana Foyera. Brak daty (prawdopodobnie przełom 1940/50). Zdjęcie pochodzi z daru zawierającego dokumenty Jana Foyera (IPN Ka 454/38, t. 1)
  • Brak daty i autora. Zdjęcie pochodzi z daru zawierającego dokumenty Jana Foyera (IPN Ka 454/38, t. 1)
    Brak daty i autora. Zdjęcie pochodzi z daru zawierającego dokumenty Jana Foyera (IPN Ka 454/38, t. 1)
  • Dzieci z ochronki w Rudzie Śląskiej, brak daty (prawdopodobnie lata dwudzieste XX w.) i autora. Zdjęcie pochodzi z daru przekazanego przez rodzinę Gintera i Waltera Prudło (IPN Ka 454/167, t. 1)
    Dzieci z ochronki w Rudzie Śląskiej, brak daty (prawdopodobnie lata dwudzieste XX w.) i autora. Zdjęcie pochodzi z daru przekazanego przez rodzinę Gintera i Waltera Prudło (IPN Ka 454/167, t. 1)
  • Dzieci prawdopodobnie na terenie obozu przejściowego dla uchodźców w samodzielnej gminie Friedland w Niemczech przy Heimkehrerstrasse. Zdjęcie zrobione prawdopodobnie na początku lat siedemdziesiątych XX w., autor nieznany (IPN Ka 064/106)
    Dzieci prawdopodobnie na terenie obozu przejściowego dla uchodźców w samodzielnej gminie Friedland w Niemczech przy Heimkehrerstrasse. Zdjęcie zrobione prawdopodobnie na początku lat siedemdziesiątych XX w., autor nieznany (IPN Ka 064/106)
  • Spotkanie okolicznościowe z udziałem „Dziadka Mroza” organizowane dla dzieci funkcjonariuszy ZOMO w Katowicach, początek lat sześćdziesiątych XX w. Publikowaliśmy już to zdjęcie w pierwszej „Migawce” na temat ZOMO w Katowicach, ale powtarzamy je w tym miejscu (IPN Ka 425/114)
    Spotkanie okolicznościowe z udziałem „Dziadka Mroza” organizowane dla dzieci funkcjonariuszy ZOMO w Katowicach, początek lat sześćdziesiątych XX w. Publikowaliśmy już to zdjęcie w pierwszej „Migawce” na temat ZOMO w Katowicach, ale powtarzamy je w tym miejscu (IPN Ka 425/114)
  • Fotografia rodziny Tadeusza Chrzanowskiego, pochodzi z daru przekazanego przez ww. Na fotografii widoczni są prawdopodobnie jego dziadkowie oraz tata. Zwracamy uwagę na broń, która leży na kolanach chłopców. Autor i data wykonania zdjęcia są nieznane (IPN Ka 454/79, t. 3)
    Fotografia rodziny Tadeusza Chrzanowskiego, pochodzi z daru przekazanego przez ww. Na fotografii widoczni są prawdopodobnie jego dziadkowie oraz tata. Zwracamy uwagę na broń, która leży na kolanach chłopców. Autor i data wykonania zdjęcia są nieznane (IPN Ka 454/79, t. 3)
  • Fotografia dzieci i babci z rodziny Tadeusza Chrzanowskiego, pochodzi z daru przekazanego przez ww. Autor i data wykonania zdjęcia są nieznane (IPN Ka 454/79, t. 3)
    Fotografia dzieci i babci z rodziny Tadeusza Chrzanowskiego, pochodzi z daru przekazanego przez ww. Autor i data wykonania zdjęcia są nieznane (IPN Ka 454/79, t. 3)
  • Fotografia dziewczynki z rodziny Tadeusza Chrzanowskiego, pochodzi z daru przekazanego przez ww. Autor zdjęcia jest nieznany. Fotografia została wykonana prawdopodobnie na początku XX w. (IPN Ka 454/79, t. 3)
    Fotografia dziewczynki z rodziny Tadeusza Chrzanowskiego, pochodzi z daru przekazanego przez ww. Autor zdjęcia jest nieznany. Fotografia została wykonana prawdopodobnie na początku XX w. (IPN Ka 454/79, t. 3)
  • Fotografia dziewczynek, prawdopodobnie sióstr, z rodziny Tadeusza Chrzanowskiego, pochodzi z daru przekazanego przez ww. Autor zdjęcia jest nieznany. Fotografia została wykonana prawdopodobnie na początku XX w. (IPN Ka 454/79, t. 3)
    Fotografia dziewczynek, prawdopodobnie sióstr, z rodziny Tadeusza Chrzanowskiego, pochodzi z daru przekazanego przez ww. Autor zdjęcia jest nieznany. Fotografia została wykonana prawdopodobnie na początku XX w. (IPN Ka 454/79, t. 3)
  • Zdjęcie nieznanej dziewczynki, autor i data zdjęcia są również nieznane. Fotografia pochodzi z daru dot. Pawła Komandera, mieszkańca Katowic zaginionego w styczniu 1945 r. (IPN Ka 454/21)
    Zdjęcie nieznanej dziewczynki, autor i data zdjęcia są również nieznane. Fotografia pochodzi z daru dot. Pawła Komandera, mieszkańca Katowic zaginionego w styczniu 1945 r. (IPN Ka 454/21)
  • Zdjęcia zarekwirowane w lipcu 1949 r. u Stanisławy Eichler, oskarżonej o wprowadzanie w błąd UB w Kluczborku. Autor i data wykonania są nieznane, na zdjęciach dzieci ze szkoły w Siedlcach (klasa syna oskarżonej, Ryszarda). Fotografie pochodzą z końca lat czterdziestych XX w. (IPN Ka 08/1917)
    Zdjęcia zarekwirowane w lipcu 1949 r. u Stanisławy Eichler, oskarżonej o wprowadzanie w błąd UB w Kluczborku. Autor i data wykonania są nieznane, na zdjęciach dzieci ze szkoły w Siedlcach (klasa syna oskarżonej, Ryszarda). Fotografie pochodzą z końca lat czterdziestych XX w. (IPN Ka 08/1917)
  • Zdjęcia zarekwirowane w lipcu 1949 r. u Stanisławy Eichler, oskarżonej o wprowadzanie w błąd UB w Kluczborku. Autor i data wykonania są nieznane, na zdjęciach dzieci ze szkoły w Siedlcach (klasa syna oskarżonej, Ryszarda). Fotografie pochodzą z końca lat czterdziestych XX w. (IPN Ka 08/1917)
    Zdjęcia zarekwirowane w lipcu 1949 r. u Stanisławy Eichler, oskarżonej o wprowadzanie w błąd UB w Kluczborku. Autor i data wykonania są nieznane, na zdjęciach dzieci ze szkoły w Siedlcach (klasa syna oskarżonej, Ryszarda). Fotografie pochodzą z końca lat czterdziestych XX w. (IPN Ka 08/1917)
  • Fotografia nieznanego dziecka, zarekwirowana w lipcu 1949 r. u Stanisławy Eichler, oskarżonej o wprowadzanie w błąd UB w Kluczborku. Autor i data wykonania zdjęcia są nieznane (IPN Ka 08/1917).
    Fotografia nieznanego dziecka, zarekwirowana w lipcu 1949 r. u Stanisławy Eichler, oskarżonej o wprowadzanie w błąd UB w Kluczborku. Autor i data wykonania zdjęcia są nieznane (IPN Ka 08/1917).
  • Fotografia nieznanego dziecka, zarekwirowana w lipcu 1949 r. u Stanisławy Eichler, oskarżonej o wprowadzanie w błąd UB w Kluczborku. Data wykonania zdjęcia jest nieznana, autor: Foto Arkady, Toruń (IPN Ka 08/1917)
    Fotografia nieznanego dziecka, zarekwirowana w lipcu 1949 r. u Stanisławy Eichler, oskarżonej o wprowadzanie w błąd UB w Kluczborku. Data wykonania zdjęcia jest nieznana, autor: Foto Arkady, Toruń (IPN Ka 08/1917)
  • Prawdopodobnie nieznana klasa szkolna. Autor i data zdjęcia są nieznane, fotografia została zarekwirowana przez PUBP w Częstochowie w nieznanych okolicznościach (IPN Ka 084/97, t. 3).
    Prawdopodobnie nieznana klasa szkolna. Autor i data zdjęcia są nieznane, fotografia została zarekwirowana przez PUBP w Częstochowie w nieznanych okolicznościach (IPN Ka 084/97, t. 3).
  • Dzieci przystępujące do I Komunii. Autor i data wykonania zdjęcia są nieznane, fotografia została zarekwirowana przez PUBP w Częstochowie w nieznanych okolicznościach (IPN Ka 084/97, t. 3).
    Dzieci przystępujące do I Komunii. Autor i data wykonania zdjęcia są nieznane, fotografia została zarekwirowana przez PUBP w Częstochowie w nieznanych okolicznościach (IPN Ka 084/97, t. 3).
  • Fotografia nieznanego dziecka, wykonana w Foto Art. „Stella” w Częstochowie w nieustalonym czasie. Zdjęcie zostało zarekwirowane przez PUBP w Częstochowie w nieznanych okolicznościach (IPN Ka 084/97, t. 1)
    Fotografia nieznanego dziecka, wykonana w Foto Art. „Stella” w Częstochowie w nieustalonym czasie. Zdjęcie zostało zarekwirowane przez PUBP w Częstochowie w nieznanych okolicznościach (IPN Ka 084/97, t. 1)
  • Dzieci na łące. Autor i data zdjęcia są nieznane, fotografia została zarekwirowana przez PUBP w Częstochowie w nieznanych okolicznościach (IPN Ka 084/97, t. 1).
    Dzieci na łące. Autor i data zdjęcia są nieznane, fotografia została zarekwirowana przez PUBP w Częstochowie w nieznanych okolicznościach (IPN Ka 084/97, t. 1).
  • Fotografia nieznanych dziewczynek. Autor i data zdjęcia są nieznane, fotografia została zarekwirowana przez PUBP w Częstochowie w nieznanych okolicznościach (IPN Ka 084/97, t. 1).
    Fotografia nieznanych dziewczynek. Autor i data zdjęcia są nieznane, fotografia została zarekwirowana przez PUBP w Częstochowie w nieznanych okolicznościach (IPN Ka 084/97, t. 1).
  • Autor i daty wykonania fotografii są nieznani. Zdjęcie zostało dołączone (prawdopodobnie w wyniku rewizji) do akt śledztwa przeciw osobom oskarżonym o nielegalne posiadanie broni i próbę nielegalnego przekroczenia granicy na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX w. (IPN Ka 023/939).
    Autor i daty wykonania fotografii są nieznani. Zdjęcie zostało dołączone (prawdopodobnie w wyniku rewizji) do akt śledztwa przeciw osobom oskarżonym o nielegalne posiadanie broni i próbę nielegalnego przekroczenia granicy na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX w. (IPN Ka 023/939).
  • Autor i daty wykonania fotografii są nieznani. Zdjęcie zostało dołączone (prawdopodobnie w wyniku rewizji) do akt śledztwa przeciw osobom oskarżonym o nielegalne posiadanie broni i próbę nielegalnego przekroczenia granicy na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX w. (IPN Ka 023/939).
    Autor i daty wykonania fotografii są nieznani. Zdjęcie zostało dołączone (prawdopodobnie w wyniku rewizji) do akt śledztwa przeciw osobom oskarżonym o nielegalne posiadanie broni i próbę nielegalnego przekroczenia granicy na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX w. (IPN Ka 023/939).
  • Autor i daty wykonania fotografii są nieznani. Zdjęcie zostało dołączone (prawdopodobnie w wyniku rewizji) do akt śledztwa przeciw osobom oskarżonym o nielegalne posiadanie broni i próbę nielegalnego przekroczenia granicy na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX w. (IPN Ka 023/939).
    Autor i daty wykonania fotografii są nieznani. Zdjęcie zostało dołączone (prawdopodobnie w wyniku rewizji) do akt śledztwa przeciw osobom oskarżonym o nielegalne posiadanie broni i próbę nielegalnego przekroczenia granicy na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX w. (IPN Ka 023/939).
  • Zdjęcie wykonano w Katowicach w zakładzie Foto-Holas przy ul. Pierackiego 7 (obecnie ul. Staromiejska) prawdopodobnie w 1937 r. Zdjęcie zostało dołączone do akt śledztwa przeciw osobie podejrzanej o przynależność do NSDAP podczas II wojny światowej (IPN Ka 03/1236, t. 1).
    Zdjęcie wykonano w Katowicach w zakładzie Foto-Holas przy ul. Pierackiego 7 (obecnie ul. Staromiejska) prawdopodobnie w 1937 r. Zdjęcie zostało dołączone do akt śledztwa przeciw osobie podejrzanej o przynależność do NSDAP podczas II wojny światowej (IPN Ka 03/1236, t. 1).
  • Zdjęcie wykonano w Katowicach w zakładzie Foto-Holas przy Mollwitzstrasse 7 (obecnie ul. Staromiejska) najpewniej podczas II wojny światowej. Zdjęcie zostało dołączone do akt śledztwa przeciw osobie podejrzanej o przynależność do NSDAP (IPN Ka 03/1236, t. 1)
    Zdjęcie wykonano w Katowicach w zakładzie Foto-Holas przy Mollwitzstrasse 7 (obecnie ul. Staromiejska) najpewniej podczas II wojny światowej. Zdjęcie zostało dołączone do akt śledztwa przeciw osobie podejrzanej o przynależność do NSDAP (IPN Ka 03/1236, t. 1)
  • Zdjęcie wykonano w Katowicach w zakładzie Foto-Holas przy ul. Pierackiego 7 (obecnie ul. Staromiejska) między 1934 a 1939 r. Zostało ono dołączone do powojennych akt rehabilitacyjnych mieszkanki Katowic (IPN Ka 116/9248).
    Zdjęcie wykonano w Katowicach w zakładzie Foto-Holas przy ul. Pierackiego 7 (obecnie ul. Staromiejska) między 1934 a 1939 r. Zostało ono dołączone do powojennych akt rehabilitacyjnych mieszkanki Katowic (IPN Ka 116/9248).
  • Dzieci z przedszkola „Ernst Schenkendorff” w Katowicach (prawdopodobnie okolice dzisiejszej ulicy J. Lompy). Fotografię zrobiono we wrześniu 1942 r., autor nieznany. Zdjęcie zostało dołączone do powojennych akt rehabilitacyjnych mieszkanki Katowic (IPN Ka 116/9248)
    Dzieci z przedszkola „Ernst Schenkendorff” w Katowicach (prawdopodobnie okolice dzisiejszej ulicy J. Lompy). Fotografię zrobiono we wrześniu 1942 r., autor nieznany. Zdjęcie zostało dołączone do powojennych akt rehabilitacyjnych mieszkanki Katowic (IPN Ka 116/9248)
do góry