Nawigacja

Aktualności

Zmarł mjr Stanisław Turski ps. „Czarnocki”

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o tym, że 31 sierpnia 2023 r. zmarł mjr Stanisław Turski ps. „Czarnocki”,żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ.

Mjr Stanisław Turski ps. „Czarnocki“ urodził się 30 kwietnia 1929 r. w Wiślicy. Od 11 sierpnia 1944 do końca września 1944 r. służył w szeregach Brygady Świętokrzyskiej NSZ w oddziale kpt. "Stepa". W październiku 1944 r. został oddelegowany do placówki NSZ w Wiślicy jako łącznik i kolporter prasy podziemnej. W 1945 roku wyjechał na Śląsk i do emerytury prowadził prywatny zakład krawiecki. Od 1990 r.  był członkiem Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Górnośląski. Początkowo pełnił funkcję członka zarządu, chorążego pocztu sztandarowego okręgu, a następnie prezesa Okręgu Górnośląskiego ZŻ NSZ. Był aktywnym działaczem kombatanckim i wybitnie zasłużonym w kultywowaniu pamięci o żołnierzach NSZ. Uczestniczył w wielu uroczystościach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych oraz spotkaniach z młodzieżą szkolną i żołnierzami Wojska Polskiego.

Stanisław Turski jako członek NSZZ „Solidarność” w latach 1981-1989 współpracował ze strukturami opozycji antykomunistycznej w Jastrzębiu-Zdroju i Gliwicach. Uczestniczył w spotkaniach działaczy opozycji Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.

Po wprowadzeniu stanu wojennego organizował pomoc w postaci paczek dla internowanych w Ośrodku Odosobnienia Zabrze-Zaborze i ich rodzin. Uczestniczył w comiesięcznych mszach za ojczyznę, które odprawiano w kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju. Brał tam udział także w spotkaniach działaczy podziemnych struktur „Solidarności”.

Ponadto udostępniał swoje mieszkanie na potrzeby zorganizowania punktu drukarskiego, w którym powielano ulotki i pisma podziemne. Zajmował się kolportażem nielegalnych pism i wydawnictw. Uczestniczył w manifestacjach organizowanych z okazji przypadających rocznic np. święta 3 Maja, 11 Listopada czy rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek” w Katowicach.

Po strajkach sierpniowych w 1988 r. pośredniczył w kontaktach między Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym Jastrzębie a członkami Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność” Regionu Śląsko-Dąbrowskiego oraz organizował pomoc dla zwolnionych z pracy górników.

W 1989 r. zaangażował się w działania Komitetu Obywatelskiego „Solidarności”, który prowadził lokalną kampanią wyborczą poprzedzającą wybory do Sejmu i Senatu 4 czerwca 1989 r.

Za swoje wybitne zasługi został uhonorowany: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Wolności i Solidarności, Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego, Krzyżem Partyzanckim, Medalem Pro Patria, Medalem Pro Bono Poloniae, Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Krzyżem Zasługi Zw. Żołn. NSZ, Medalami Pamiątkowymi z okazji 70-lecia i 75-lecia Narodowych Sił Zbrojnych, Odznaką za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Msza św. żałobna w intencji zmarłego mjr Stanisława Turskiego została odprawiona w poniedziałek 4 września 2023 r. o godz. 10.00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gliwicach, ul. Daszyńskiego 2. Ostatnie pożegnanie nastąpiło bezpośrednio po nabożeństwie żałobnym na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach, przy ul. Kozielskiej 120. W uroczystości wzięli udział: rodzina i przyjaciele zmarłego, kombatanci, grupy rekonstrukcyjne oraz przedstawiciele wojska, władz wojewódzkich, samorządowych. Oddział IPN w Katowicach reprezentowały – Karina Piątek oraz Agnieszka Połońska (BPiI IPN Katowice).

Cześć Jego pamięci!

do góry