Nawigacja

Aktualności

Święto Policji – Katowice, 28 lipca 2023

28 lipca 2023 r. na placu apelowym Szkoły Policji w Katowicach odbyły się obchody Święta Policji. Podczas uroczystości zasłużeni policjanci otrzymali odznaczenia oraz awanse służbowe, złożono kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym policjantów województwa śląskiego II RP –  Ofiary Zbrodni Katyńskiej. Na zakończenie odbyła się uroczysta defilada. W obchodach wzięli udział: nadinsp. Dariusz Augustyniak, I zastępca Komendanta Głównego Policji, przedstawiciele służb mundurowych, przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach, kadra i słuchacze Szkoły Policji w Katowicach oraz zaproszeni goście. Katowicki oddział IPN reprezentował dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach.

Policja Państwowa została powołana do życia 24 lipca 1919 r. Dziś ten dzień jest świętem Policji, ustanowionym w 1995 r., ale wtedy, kiedy po latach zaborów na nowo tworzyło się państwo polskie, to było coś więcej niż tylko kolejny akt organizacyjny. Jeszcze przed wydaniem ustawy na ziemiach polskich istniało kilka różnych organizacji strzegących porządku publicznego. Każda z nich chciała być tą najważniejszą. Dopiero w 1932 r. powstał nowoczesny, wspólny dla całego kraju, kodeks, tzw. kodeks Makarewicza (od Juliusza Makarewicza, jednego z członków Komisji Kodyfikacyjnej, profesora prawa karnego na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie).

Policja Województwa Śląskiego została utworzona na mocy rozporządzenia Wojewody Śląskiego z dnia 17 czerwca 1922 r. i istniała do wybuchu II wojny światowej. Jako organ bezpieczeństwa i porządku publicznego podległa władzom wojewódzkim i była utrzymywana z zasobów Skarbu Śląskiego. Została ona podporządkowana Wojewodzie oraz Sejmowi Śląskiemu i była niezależna od Policji Państwowej, z własnym zawieszeniem prawnym, szkoleniem i zasadami naboru kandydatów do służby. Policja Województwa Śląskiego odgrywała ważną rolę w kraju nie tylko ze względu na wysoki poziom fachowy, dobre wyszkolenie, zdyscyplinowanie i stosunkowo wysokie, jak na ówczesne warunki całej Policji, przygotowanie ogólne, ale także ze względu na znaczenie gospodarcze Górnego Śląska. Stan osobowy wojewódzkich sił policyjnych stanowił około 10 procent stanu osobowego sił policyjnych w II Rzeczpospolitej.

do góry