Nawigacja

Aktualności

Ostatni dzień Kongresu Pamięci Narodowej dla OIPN w Katowicach oraz podsumowanie działalności

„Historia mówi przez pokolenia” – pod tym hasłem w dniach 13–15 kwietnia 2023 r. na stadionie PGE Narodowy im. Kazimierza Górskiego w Warszawie odbył się Kongres Pamięci Narodowej. To pierwsze takie wydarzenie, które zaoferowało pasjonatom naszej historii debaty historyczne, gry, wystawy, warsztaty, nowe technologie, pokazy filmowe i wiele innych atrakcji. Bogata oferta Kongresu przykuła uwagę ponad 13 tysięcy osób. Ważnym elementem Kongresu była strefa Edukacyjnej Podróży Historycznej.

W ramach Edukacyjnej Podróży Historycznej Kongresu Pamięci Narodowej wyodrębniono kilka stref ukazujących różne okresy historii Polski XX w. Jedną z nich była przygotowywana przez edukatorów katowickiego oddziału IPN strefa „Walka o Niepodległość i Granice”, koncentrująca się na wydarzeniach z lat 1914-1922. W ramach strefy ukazane zostały postacie polskich Ojców Niepodległości, wysiłek zbrojny w czasie I wojny światowej, zwycięskie polskie powstania (sejneńskie, wielkopolskie, trzy powstania śląskie) oraz wojna polsko-bolszewicka. Strefa prezentowała bogatą ofertę edukacyjną wypracowaną przez cały Instytut Pamięci Narodowej na przestrzeni ostatnich lat.

Zaprosiliśmy gości Kongresu do zapoznania się z historią Polski w atrakcyjnej i nowoczesnej formie. Nasze stanowiska prezentowały okres walki o niepodległość i wytyczania granic Rzeczpospolitej poprzez aktywne uczestnictwo w grze Puzzle 3D „Ojcowie Niepodległości”, atrakcje: fotobudka, przypinki poświęcone historii Polski, spotkania z rekonstruktorami z wojny polsko-bolszewickiej oraz poprzez odbiór audycji radiowych, podcastów, prezentacji, filmów i wizualizacji. Niewątpliwą atrakcją była trójwymiarowa podświetlana brama tryumfalna z 1922 r. zbudowana w Królewskiej Hucie – Chorzowie, na cześć Wojska Polskiego.

Strefa została przygotowana i prowadzona przy współpracy z edukatorami białostockiego i poznańskiego oddziału IPN oraz z olsztyńskiej delegatury IPN.

Pracownicy OBEN IPN w Katowicach odpowiedzialni byli również za prace nad kongresową ekspozycją projektu „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”, ukazującej wysiłek żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych w zwycięstwo nad III Rzeszą w czasie II wojny światowej.

Podsumowanie liczbowe działalności OIPN w Katowicach: ilość odwiedzających: niezliczona, wyprodukowane i rozdane przypinki: ponad 5000 sztuk, zrobione zdjęcia w fotobudce: ponad 1500 sztuk, rozdane plakaty, publikacje, broszury i inne: ponad 6000 sztuk.

Ekipa OIPN w Katowicach:

Fot.: Krzysztof Łojko

Fot.: Krzysztof Łojko - a szewc bez butów chodzi

 

Powiązane wiadomości

do góry