Nawigacja

Aktualności

Preeliminacje do finału VII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki o Wolności w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach - 24 marca 2023 r.

W dniu 24 marca 2023 r. w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach odbyły się preeliminacje do finału VII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki o Wolności. Jury w składzie Karo Przewłoka, Martyna Kubiak i Sebastian Płatek, przy udziale koordynatorów konkursu z Oddziału IPN w Katowicach oraz Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, wybrało finalistów, którzy otrzymali zaproszenie do Katowic do występu na Scenie w Malarii w Teatrze Śląskim. Finał odbędzie się 22 kwietnia 2023 r. Komisja konkursowa dokonała wyboru na podstawie nadesłanych przez uczestników zgłoszeń, zawierających nagrania wykonań wraz z uzasadnieniem wyboru repertuaru. Jury oceniało występy biorąc pod uwagę dobór utworu, autorską aranżację i interpretację oraz technikę wokalną (Regulamin, §3, p. 4).

Do udziału w konkursie napłynęło 170 zgłoszeń z całej Polski. 100 zgłoszeń wysłali uczestnicy zakwalifikowani do młodszej kategorii wiekowej 10-15 lat, 70 – dotyczyło kategorii starszej 16-24 lata. Wśród uczestników przeważali solistki i soliści (156 osoby). 14 zgłoszeń napłynęło od zespołów (58 osób). Łącznie do udziału w wydarzeniu zgłosiło się 214 uczestników. Do finału VII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki o Wolności zakwalifikowało się 30 uczestników, po 15 w kategorii młodszej i starszej. W młodszej kategorii znalazło się 14 solistek i solistów oraz jeden zespół. W gronie starszych finalistów zaśpiewa 12 solistek i solistów oraz trzy zespoły. W czasie finału na scenie zaprezentuje się łącznie 42 młodych artystów. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Lista zakwalifikowanych osób do finałowego etapu konkursu:

Grupa młodsza:
Gajek Milena
Jończyk Anna
Kapela Beskidek
Klima Piotr
Kraszewska Antonina
Mika Julia
Oklek Emilia
Piątkowska Marianna Józefina
Piotrowska Antonina
Skorupa Szymon
Trytko Anna
Wyszyńska Julia
Zawisza Magdalena
Sroka Antoni
Szehidewicz Maria

Grupa starsza:
5 o’clock
Dirty Shot
Fijałkowska Aleksandra
Jedyńska Aleksandra
Kaszuba Maksymilian
Kostek Aleksandra
Kwaśnik Mateusz
Stroka Antonina i Stroka Agnieszka
Śliskowska Wiktoria
Piątkowska Rozalia Wiktoria
Pleban Dawid
Siekierka Natalia
Skwarczyńska Karina
Stefanowska Oliwia
Wolna Anna
 

Wraz z rozwojem środowisk opozycyjnych w Polsce po II wojnie światowej, muzyka i poezja stały się jedną z metod walki z systemem komunistycznym. Pieśni, tworzone na przełomie lat 70. i 80. XX w., poza oficjalnym nurtem, śpiewane przez środowiska skupione wokół opozycji, opowiadały o wartościach uniwersalnych, o pragnieniu wolności i niepodległości, o zakazanej historii. Wzmacniały ducha, integrowały wokół idei, towarzyszyły strajkującym robotnikom, a ich twórcy tacy jak Jacek Kaczmarski czy Przemysław Gintrowski stali się bardami opozycji. W latach 80 XX w. porywały swoją charyzmą zespoły niezależnej sceny rockowej. Wśród nich były m.in. Republika, Maanam, Perfect, Kult, do dziś tworzące kanon polskiej muzyki. Ich utwory walczyły z cenzurą, w zawoalowany sposób opowiadając o siermiężnej rzeczywistości i opresyjnym życiu w realiach PRL, atakując panujący w Polsce system władzy. Celem Festiwalu jej przypomnienie tych ważnych dla historii Polski piosenek oraz postaci ich twórców.

Zgodnie z Regulaminem VII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki o Wolności do preeliminacji można było zgłosić utwór muzyczny artysty z polskiej sceny muzycznej, którego treść inspirowana jest najnowszą historią Polski po II wojnie światowej, powstały po 1945 r. i którego przesłaniem jest pragnienie wolności i niepodległości (Regulamin, §1, art. 6). W przypadku utworów muzycznych powstałych po II wojnie światowej do słów wierszy poetów sprzed 1945 r. lub utworów o tematyce nawiązującej do II wojny światowej o zakwalifikowaniu uczestnika decydowali organizatorzy w porozumieniu z jury, uwzględniając uzasadnienie wyboru utworu podane przez uczestnika oraz okoliczności i kontekst powstania piosenki.

Organizatorami Festiwalu są Oddział Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Już od pierwszej edycji Festiwalu, która odbyła się w 2017 r., w projekcie biorą udział uczestnicy z terenu całego kraju. Od 2020 r. wydarzenie organizowane jest dwuetapowo: preeliminacje (przeprowadzane online, na podstawie przesłanych zgłoszeń, mające na celu wyłonienie finalistów) oraz finał (występ na scenie przed komisją konkursową). Pierwszy Festiwal odbył się w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika. Uczestnicy drugiej edycji prezentowali się na scenie Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach. Od 2019 r. finał odbywa się na scenie Teatru Śląskiego – Scena w Malarni.

do góry