Nawigacja

Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych“ – Cisiec, 1 marca 2022

1 marca 2022 r. kościele pw. św. Maksymiliana Kolbe w Ciścu odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych“. Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach reprezentował Marek Łukasik z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji żołnierzy niezłomnych odprawioną przez ks. prałata Władysława Nowobilskiego, wieloletniego proboszcza tutejszej parafii oraz obecnego proboszcza ks. Marka Nieciąga. W nabożeństwie uczestniczyli: wicemarszałek woj. śląskiego Beata Białowąs, wójt gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik oraz radni sejmiku wojewódzkiego i gminy Węgierska Górka. Po nabożeństwie złożono kwiaty i zapalono znicze na symbolicznym grobie partyzantów, który znajduje się na placu kościelnym. Następnie uczestnicy uroczystości przenieśli się do Milówki, gdzie złożono kwiaty pod pomnikiem żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, ppor. Antoniego Bieguna ps. Sztubak i kpt. Henryka Flame ps. Bartek. Ostatnim punktem obchodów był wyjazd do Rajczy i wejście na Zapolankę pod tamtejszy pomnik. Organizatorami uroczystości byli: wójt gminy Milówka Robert Piętka, oraz poseł na Sejm RP Grzegorz Gaża. Współorganizatorem obchodów był Związek Podhalan Oddział Górali Żywieckich oraz Towarzystwo Patriotyczne Żywiecczyzny.

* * *

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r. O wprowadzenie tego święta ubiegał się również prezes IPN Janusz Kurtyka.

Temat Żołnierzy Wyklętych stał się szerzej znany dopiero na początku lat 90-tych XX wieku. Stało się to w dużej mierze dzięki wystawie „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, przygotowanej w 1993 r. przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

do góry