Nawigacja

Aktualności

Spektakl „Ballada o Wołyniu” – Bytom, 5 lipca 2018

Prosto, przejmująco i prawdziwie opowiedziana historia Zbrodni Wołyńskiej. Niezwykły spektakl na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu z licznym udziałem Kresowian

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zaprosił na spektakl Teatru Nie Teraz „Ballada o Wołyniu”, który odbył się 5 lipca 2018 r. w Operze Śląskiej w Bytomiu.  Wydarzenie odbyło się pod patronatem  medialnym Polskiego Radia Katowice.

„Ballada o Wołyniu” to pierwszy w Polsce spektakl sceniczny, który opowiada o ludobójstwie na polskiej ludności Kresów Wschodnich w latach II wojny św., dokonanym przez nacjonalistów ukraińskich. Ten niezwykle trudny temat, przez cale dziesięciolecia przemilczany, a obecnie niestety nadal zakłamywany, obchodzi jednak setki tysięcy Polaków: wciąż żyjących świadków tamtych wydarzeń, ich rodziny i ludzi zainteresowanych prawdą historyczną. Scenariusz spektaklu korzysta z wątków legendarnej książki wielkiego polskiego pisarza Włodzimierza Odojewskiego „Zasypie wszystko, zawieje” (za zgodą autora). Wykorzystywane są także oryginalne świadectwa osób, które przeżyły Zagładę Polaków na Kresach oraz stare pieśni, w tym starą melodię ukraińską ze współczesnymi słowami Bogny Lewtak-Baczyńskiej.

Reżyseria, scenariusz i scenografia: Tomasz A. Żak

Występują: Aleksandra Pisz, Agnieszka Rodzik, Ewa Tomasik Głos 1, Tomasz Lewandowski Głos 2.

Narrator: Jerzy Pal.

Technika: Ryszard Zaprzałka.

Prapremiera: Muzeum Niepodległości w Warszawie, 23 i 24 maja 2011 r.

Premiera: Tarnowski Teatr im. L. Solskiego, 28 i 29 czerwca 2011 r.

Specjalne podziękowania dla: ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, Ewy Siemaszko, Romualda Niedzielki i Wiesława Tokarczuka.

 

 

do góry