Nawigacja

Aktualności

Plenerowa prelekcja dla oficerów Batalionu Dowodzenia IWsp SZ – Częstochowa, 29 czerwca 2018

W piątek 29 czerwca, w Częstochowie gościła grupa oficerów Batalionu Dowodzenia Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych z Bydgoszczy z dowódcą ppłk. Witoldem Kaweckim na czele. Jednym z punktów programu wizyty było zwiedzanie polskich schronów bojowych z września 1939 r., znajdujących się w rejonie ul. Radomskiej w Częstochowie, połączone z plenerową prelekcją, którą poprowadził Adam Kurus, historyk Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach. Zachowane obiekty stanowią fragment głównej pozycji opóźniającej „Częstochowa”, czyli polskiej linii umocnień polowych wybudowanych dla 7 Dywizji Piechoty w ramach przygotowań do wojny z Niemcami.

Wszystkie trzy schrony wybudowano na wzgórzu 296,6, które ze względu na swe dominujące położenie, stanowiło ważny punkt oporu północnego odcinka obrony pozycji „Częstochowa”. W momencie wybuchu wojny, odcinek ten obsadzał II batalion 27 Pułku Piechoty mjr. Zygmunta Żywockiego, który w czasie walk 2 września 1939 roku skutecznie odpierał natarcia niemieckiej piechoty z 14 Dywizji Piechoty i czołgów z 1 Dywizji Pancernej.

W czasie zwiedzania, jedną z atrakcji była m.in. możliwość wejścia do schronu bojowego położonego przy ul. Radomskiej, gdzie można było zobaczyć odtworzoną izbę bojową schronu oraz polski ciężki karabin maszynowy wz. 30 na stanowisku. Odrestaurowany schron znajduje się pod opieką Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa, które udostępniło zwiedzającym jego wnętrze oraz zaprezentowało podstawowe uzbrojenie i wyposażenie żołnierza piechoty Wojska Polskiego z 1939 roku.

do góry