Nawigacja

Aktualności

Prelekcja Ryszarda Mozgola na temat zbrodni wołyńskiej – Cieszyn, 10 kwietnia 2018

10 kwietnia 2018 r. w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie (ul. Głęboka 15) odbyła się prelekcja Ryszarda Mozgola, naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach na temat zbrodni wołyńskiej. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie z cieszyńskich szkół średnich.

W niedzielę 11 lipca 1943 roku oddziały UPA dokonały skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości, głównie w powiatach horochowskim i włodzimierskim. Było to apogeum mordów prowadzonych od lutego 1943 roku do wiosny 1945 roku. Powszechnie przyjęło się, że 11 lipca obchodzona jest rocznica zbrodni wołyńskiej. Zbrodnię, kwalifikowaną przez pion śledczy IPN jako ludobójstwo, przeprowadzili nacjonaliści ukraińscy z OUN-B i UPA na ludności polskiej Wołynia, Galicji Wschodniej, a także części Lubelszczyzny i Polesia. Szacuje się, że w jej wyniku w latach 1943-1945 zamordowano ok. 100 tys. Polaków. W wyniku polskich akcji odwetowych zginęło także ok. 10 tys. Ukraińców.

Zbrodnia wołyńska nie doczekała się jak dotąd należytego upamiętnienia. W ostatnich latach w polsko-ukraińskiej debacie historycznej raz jeszcze wróciły złożone zagadnienia dotyczące genezy i przebiegu zbrodni na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Przypadająca w tym roku 70. rocznica zbrodni wołyńskiej być może będzie najtrudniejszą z dotychczasowych. Mogą o tym świadczyć np. kłopoty z dialogiem w obrębie łacińskiej i greckiej części Kościoła katolickiego.

Instytut Pamięci Narodowej podejmuje szereg działań, których głównymi celami są wyjaśnianie okoliczności zbrodni przez historyków i prokuratorów, godne upamiętnienie ofiar oraz edukacja na temat zbrodni.

do góry