Nawigacja

Aktualności

Monodram Przemysława Tejkowskiego „Melduję tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki“ – Katowice, 11 listopada 2017

"...całe życie Witolda Pileckiego jest wzorem, jak żyć i jak – jeśli trzeba – umierać za Ojczyznę.

Pamięć o nim powinna być jednym z elementów budujących zbiorową tożsamość Polaków..."

z uchwały Senatu Rzeczypospolitej Polskiej „w sprawie przywrócenia pamięci zbiorowej Polaków bohaterskiej postaci rotmistrza Witolda Pileckiego".

W Studiu Koncertowym im. Jerzego Haralda Polskie Radia Katowice odbył się monodram "Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki" w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego. To część obchodów 99 rocznicy odzyskania niepodległości.

Historię należy zawsze przypominać. - uważa inicjatorka wydarzenia posłanka Prawa i Sprawiedliwości Ewa Malik.

To kolejna lekcja historii, którą warto pokazywać - dodał dyrektor katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Andrzej Sznajder.

 

Takiego zadania aktorskiego jeszcze nie miałem - mówi odtwórca roku rotmistrza Pileckiego, Przemysław Tejkowski.

 

Organizatorem spektaklu było Polskie Radio Katowice i katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Rotmistrz Witold Pilecki (1901-1948)

Walczył z bolszewikami w 1920 r. i kampanii wrześniowej w 1939 roku. W roku 1940 dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do KL Auschwitz, by tam zorganizować opór. Zagrożony dekonspiracją ucieka z obozu. Jest uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Od 1945 roku walczy w II Korpusie Wojska Polskiego we Włoszech. Stamtąd decyzją gen. Władysława Andersa wraca do komunistycznej Polski. Aresztowany w maju 1947 r., więziony w Areszcie Śledczym przy Rakowieckiej w Warszawie, okrutnie torturowany podczas śledztwa, zachowuje bohaterską postawę, pozostając wierny dewizie: Bóg, Honor, Ojczyzna. Wyrokiem komunistycznych władz skazany na śmierć.

Przez długie lata w PRL postać Witolda Pileckiego, jego heroiczne czyny, podlegały ścisłej cenzurze. Dziś rotmistrz Pilecki wraca do świadomości narodowej.

Relacja Radia Katowice z wydarzenia

 

 

 

do góry