Nawigacja

Aktualności

Promocja „śląskiego" numeru „Biuletynu IPN“ na Przystanku Historia IPN w Katowicach, 21 września 2017

21 września 2017 r. w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika, ul. św. Jana 10 odbyła się  promocja najnowszego, „śląskiego“ numeru „Biuletynu IPN“ nr 9/2017, wypełnionego tekstami historyków z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.  W spotkaniu wzięli udział: Jan Ruman (redaktor naczelny „Biuletynu IPN“) oraz historycy z katowickiego oddziału IPN: dr hab. Adam Dziuba, dr Jarosław Neja oraz dr Mirosław Węcki.

Dziewiąty numer wydawnictwa został poświęcony Górnemu Śląskowi, regionowi szczególnemu na mapie Polski. W okresie II Rzeczypospolitej województwo śląskie posiadało najmniejszą powierzchnię i miało największe znaczenie dla gospodarki odradzającej się Niepodległej. Poza tym cieszyło się dużą autonomią – posiadało własny parlament i odrębne regulacje prawne w wielu dziedzinach. W czasie okupacji zostało wcielone do Rzeszy, a jego ludność stała się celem bezwzględnej polityki narodowościowej – Polacy byli poddani brutalnym represjom i ginęli w masowych egzekucjach, a tych, których uznano za nadających się do zniemczenia wpisywano na Niemiecką Listę Narodowościową. O ruchu oporu w tym kontekście pisze Ewa Koj w materiale „Z folkslistą przeciwko Niemcom”. Natomiast o powojennym podziemiu zbrojnym traktują teksty Dariusza Węgrzyna i Adama Dziuby „Nie tylko »Bartek«” i „Przeciwko »gangrynie bolszewickiej«”.

Piszemy też o tym, jakie były dzieje tego regionu pod rządami komunistów. Konfrontujemy prawdziwe realia życia w tej „przemysłowej niecce” z obrazem lansowanym w czasach propagandy sukcesu.

W „Ludziach wolności” przypominamy ks. Franciszka Blachnickiego, twórcę ruchu Światło-Życie.

Znajdziemy też w tym numerze sylwetkę Jarosława Marka Rymkiewicza, a w naszym stałym cyklu „Polskie rodziny” – bohaterskich członków rodziny Krzyżowskich z Tychów.

Do „Biuletynu IPN” dołączono płytę DVD z filmem „Prorok nie umiera. Ks. Franciszek Blachnicki” w reżyserii Adama Kraśnickiego.

do góry