Nawigacja

Aktualności

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji „Warsztatów komiksowych z historią w tle” – Katowice, 24-29 sierpnia 2017

W związku z dużym zainteresowaniem jakie wzbudziły zorganizowane przez Oddział IPN w Katowicach na początku lipca br. warsztaty komiksowe z historią w tle, zapraszamy dzieci (od 10 lat) i młodzież na kolejną – drugą edycję! Zajęcia poprowadzą nasi zaprzyjaźnieni specjaliści: Gabriela Becla i Zbigniew Tomecki.

Termin: 24,25, 28, 29 sierpnia 2017 r.

Godzina: 12.30-14.30

Miejsce: Przystanek Historia - Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach, ul. św. Jana 10

Zapisy i informacje: aleksandra.korol-chudy@ipn.gov.pl, tel. 32 207 07 01.

Liczba miejsc ograniczona!

Warsztaty prowadzić będą Gabriela Becla i Zbigniew Tomecki, autorzy komiksów, okładek do książek i czasopism, ilustracji, plakatów i grafik. Do ich najbardziej znanych i cenionych wydawnictw należy trzyczęściowy komiks "Monte Cassino".

W ciągu całego cyklu warsztatów pokażemy uczestnikom gdzie szukać inspiracji, pomysłów (książki, filmy, gry komputerowe), następnie jak napisać scenariusz do historii, którą wymyślą, potem jak przygotować do tego scenariusza storyboard, a na końcu jak narysować komiks. Jeśli chodzi o historię, interesuje nas przeszłość jako taka, więc tu nie będziemy narzucać żadnych tematów. Naszym celem jest pokazanie uczestnikom, że jeśli tylko będą chcieli, mogą być nie tylko biernymi odbiorcami kultury, ale też aktywnymi twórcami. 

Kilka słów o prowadzących warsztaty:

Gabriela Becla – ukończyła studia o kierunku grafika artystyczna na Uniwersytecie Śląskim, filia w Cieszynie. Pracuje jako plastyk, ilustrator, grafik i nauczyciel w szkole podstawowej. Od 2000 roku wspólnie ze scenarzystą Zbigniewem Tomeckim tworzy duet autorski. Ma na swoim koncie liczne wystawy, spotkania autorskie i publikacje. Oprócz komiksów tworzy również ilustracje i okładki do książek, czasopism, płyt fonograficznych, oraz grafiki użytkowe i artystyczne do plakatów czy widowisk multimedialnych. Współpracowała z wieloma wydawnictwami, firmami i instytucjami m.in. wydawnictwa MUZA, ISA, Prószyński-ska, Stowarzyszenie Pokolenie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Narodowe Centrum Kultury, TVP1, Instytut Pamięci Narodowej, BBN. Prowadzi autorską Pracownię Projektową Ilustracji – Grafika 8 Art oraz warsztaty komiksowe i zajęcia dla dzieci i młodzieży. Interesuje się sztuką, kulturą, projektowaniem, fotografią, ceramiką, literaturą popularnonaukową, piękną, sf, cyber oraz filmem i grami komputerowymi. Portfolio dostępne na stronie www.becla-tomecki.com

Zbigniew Tomecki – technik reklamy. Scenarzysta, storyboardzista, shootingbordzista, copywrither, projektant. Od 2000 roku wspólnie z rysowniczką Gabrielą Beclą tworzy duet autorski. Ma na swoim koncie liczne wystawy, spotkania autorskie i publikacje m.in. opowiadanie Monte Cassino-Wzgórze Anioła Śmierci-Antologia 11/11=NIEPODLEGŁOŚĆ, opowiadanie Hiperneurostenia - Antologia Komiksów z Województwa Ślaskiego-FEST, opowiadanie Wiara-Zeszyty komiksowe Nr12, trylogię komiksową Monte Cassino, Jachna. Jest współtwórcą licznych ilustracji i okładki do książek, czasopism, płyt fonograficznych oraz grafik i plakatów. Współpracował z wieloma wydawnictwami, firmami i instytucjami m.in. wydawnictwa MUZA, ISA, Prószyński-ska, Stowarzyszenie Pokolenie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Narodowe Centrum Kultury, TVP1, Instytut Pamięci Narodowej, BBN. Prowadzi także warsztaty komiksowe dla dzieci i młodzieży. Interesuje się historią, sztuką, kulturą, literaturą popularnonaukową, piękną, postapokaliptyczną, sf, cyber oraz filmem i grami komputerowymi. Portfolio dostępne na stronie www.becla-tomecki.com

 

 

 

 

 

do góry