Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Koniec i początek. Rok 1945 na Górnym Śląsku” – Pyskowice, 8 grudnia 2016–31 stycznia 2017

W dniach od 8 grudnia 2016 r. do 31 stycznia 2017 r.  w Centrum Wystawienniczym w Ratuszu w Pyskowicach (Rynek 1) prezentowana jest wystawa „Koniec i początek. Rok 1945 na Górnym Śląsku”.

Uroczyste otwarcie ekspozycji odbyło się 8 grudnia 2016 r., o godz. 16.00, połączone było z wykładem Tomasza Goneta (IPN Katowice), autora scenariusza wystawy. Organizatorem wydarzenia jest Samorząd Miasta oraz Miejski Ośrodek Kultury w Pyskowicach. 

Wystawa, przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej  w Katowicach, składa się z 20 paneli, które w przystępnej formie przybliżają realia 1945 r. na Górnym Śląsku. Na poszczególnych planszach zaprezentowano zagadnienia związane m.in. z okupacją niemiecką, zakończeniem działań wojennych oraz wkroczeniem Armii Sowieckiej na Górny Śląsk, deportacjami mieszkańców tego regionu do ZSRS, tworzeniem się polskiej administracji, polityką narodowościową (weryfikacja i rehabilitacja), wysiedleniem ludności niemieckiej, funkcjonowaniem systemu obozowego i odbudową życia społeczno-gospodarczego.

Powyższe tematy zostały zilustrowane fotografiami, dokumentami, afiszami i wycinkami prasowymi. Zebrany materiał ikonograficzny pochodzi z placówek muzealnych (Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum w Gliwicach, Muzeum Historii Katowic, Muzeum w Rybniku, Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, Muzeum Miejskiego w Zabrzu), Archiwum Państwowego w Katowicach, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Bundesarchiv w Koblencji, Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu oraz z kolekcji osób prywatnych.

Autor scenariusza wystawy – Tomasz Gonet

Współpraca – Monika Bortlik–Dźwierzyńska

Konsultant merytoryczny – dr hab. Adam Dziurok

Projekt graficzny – Barbara Lepacka

Serdecznie zapraszamy!

do góry