Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy plenerowej „1956. POLSKA – WĘGRY. HISTORIA I PAMIĘĆ” – Gliwice, 9–29 grudnia 2016

9 grudnia 2016 r., o godz. 12.00, w Parku im. Fryderyka Chopina w Gliwicach, odbyło się otwarcie wystawy „1956. POLSKA – WĘGRY. HISTORIA I PAMIĘĆ”. W wydarzeniu wzięli udział: dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, Krystian Tomala, Zastępca Prezydenta Miasta Gliwic. Dr Jarosław Neja (IPN Katowice) opowiedział m.in. o wsparciu, jakie popłynęło do Węgrów ze strony mieszkańców Gliwic. Organizatorem wydarzenia był Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, przy współpracy z Urzędem Miasta Gliwice.

Jest to wspólne przedsięwzięcie Instytutu Pamięci Narodowej, Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie i węgierskiego odpowiednika IPN – Komitetu Pamięci Narodowej (Nemzeti Emlékezet Bizottságának – NEB) w związku z przypadającą w tym roku 60. rocznicą wydarzenia. Ich celem jest przybliżenie wypadków z 1956 roku w Polsce i na Węgrzech oraz ukazanie uniwersalnego dążenia do wolności ludzi żyjących w systemie komunistycznym. Jest to również okazja do pokazania losów dwóch narodów, które mimo różnej historii w czasie II wojny światowej znalazły się po tej samej stronie żelaznej kurtyny, a także do ukazania losów zwykłych ludzi, którzy mimo trudnej sytuacji umieli walczyć o wolność, nieść sobie wzajemną pomoc i dawać wsparcie. Równolegle w przekazie będzie akcentowany polski wymiar roku 1956, począwszy od antykomunistycznej rewolty mieszkańców Poznania w 1956 roku. Działania te odbywają się pod wspólnym hasłem „1956. Polacy i Węgrzy. Razem pamiętamy”.

Wystawa została przygotowywana równolegle w wersji polsko-angielskiej (na potrzeby prezentacji w Polsce) i w węgiersko-angielskiej (na potrzeby prezentacji na Węgrzech).

Ekspozycja prezentowana była do 29 grudnia 2016 r.

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia wystawy!

do góry