Nawigacja

Konkursy historyczne

IX Podbeskidzki Konkurs Historyczny „Solidarni”

List do finalistów skierował prezes IPN dr Jarosław Szarek. – Cieszę się z tak ogromnego zainteresowania naszą przebogatą historią ostatnich kilkudziesięciu lat, która jest historią trudną, ale tym bardziej warto ją poznawać i kultywować. Dzięki niej lepiej możemy zrozumieć nasza dzisiejszą rzeczywistość.

- Co było bezpośrednią przyczyną wystąpień robotniczych w czerwcu 1976 roku? Kiedy i gdzie odbyło się zebranie założycielskie niezależnych związków zawodowych na Podbeskidziu? Ilu członków liczyła podbeskidzka „Solidarność” jesienią 1981 roku? Czym było internowanie działaczy związkowych? Kim był Jerzy Binkowski?

Odpowiedzi na te i blisko 30 innych pytań, dotyczących genezy i historii „Solidarności”, musieli znać uczestnicy finałowego spotkania IX Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego „Solidarni”, które odbyło się w środę, 6 lutego 2019 r. w Bielsku-Białej. Konkurs ten, organizowany nieprzerwanie od 2010 r., jest wspólnym przedsięwzięciem katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i „Solidarności” Regionu Podbeskidzie.

W tegorocznym finale wzięło udział  54 uczniów z 19 szkół średnich z Cieszyna, Czechowic-Dziedzic, Kóz, Żywca i Bielska-Białej. Wcześniej musieli oni przebrnąć przez szkolne eliminacje. Z pytaniami testu najlepiej poradził sobie Jakub Koral, maturzysta z V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej. Dwaj jego szkolni koledzy, Jan Koterwa i Krzysztof Piekarczyk, zajęli drugie miejsce wraz z Arkadiuszem Szatanikiem, uczniem żywieckiego Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących – wszyscy trzej zdobyli dokładnie taką samą liczbę punktów. Trzecie miejsce, także ex aequo, zajęli Adam Pudełko z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Bielsku-Białej oraz Joanna Gluza z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu.

W trakcie finałowego spotkania uczniowie nie tylko rozwiązywali test, poświęcony najnowszej historii Polski, ale także wzięli udział w spotkaniu z świadkami tej historii - działaczami podziemnej opozycji na Podbeskidziu. To także tradycja tych konkursów. W tym roku byli to Andrzej Sikora i Janusz Okrzesik, nie tylko dawni opozycjoniści, ale również posłowie, wybrani podczas wyborów w czerwcu 1989 r.

List do finalistów skierował prezes IPN dr Jarosław Szarek. – Cieszę się z tak ogromnego zainteresowania naszą przebogatą historią ostatnich kilkudziesięciu lat, która jest historią trudną, ale tym bardziej warto ją poznawać i kultywować. Dzięki niej lepiej możemy zrozumieć nasza dzisiejszą rzeczywistość – napisał dr Jarosław Szarek gratulując uczniom i ich opiekunom udziału w bielskim konkursie.

Spotkanie zakończyło się ogłoszeniem wyników konkursu oraz wręczeniem nagród i wyróżnień przez dyrektora Oddziału IPN w Katowicach dr. Andrzeja Sznajdera oraz przewodniczącego podbeskidzkiej „Solidarności” Marka Bogusza. Dodatkową nagroda dla najlepszej piętnastki finalistów i ich opiekunów będzie trzydniowy wyjazd edukacyjny do Gdańska, ufundowany przez „Solidarność” Regionu Podbeskidzie.

 

 

 

do góry