Nawigacja

Konkursy historyczne

Turniej Debat Historycznych IPN w Katowicach

5 lutego w sali konferencyjnej w Przystanku Historia - Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika przy ul. św. Jana 10 (III piętro) miały miejsce wykłady dla 12 drużyn, które wezmą udział w tegorocznych śląskich zmaganiach Turnieju Debat Historycznych i powalczą o możliwość uczestnictwa w finale, który odbędzie się w czerwcu w Warszawie.

Wykłady obejmowały następujące tematy/tezy:

Przyłączenie Zaolzia do Rzeczypospolitej w 1938 r. było zgodne z polską racją stanu
dr hab. Lech Krzyżanowski,  Wydział Historii Uniwersytetu Śląskiego

Polska w czasie II wojny światowej została zdradzona przez swoich sojuszników – Kamil Kartasiński, Muzeum w Gliwicach

Po Jałcie Polska powinna wystąpić z koalicji antyhitlerowskiej – Ryszard Mozgol, Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach

7 lutego w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Harcerzy Obrońców Katowic w Katowicach, które jest gospodarzem tegorocznych debat, odbyły się warsztaty z debat oksfordzkich, przeprowadzone przez Pawła Nowaka i Rafała Legę z Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców.

I etap Turnieju – faza grupowa – odbędzie się 18 marca 2019 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Harcerzy Obrońców Katowic w Katowicach, a wezmą w nich udział drużyny z następujących szkół: VII LO w Katowicach, IV LO w Chorzowie, I LO w Siemianowicach Śląskich, X LO w Katowicach, I LO w Mysłowicach - dwie grupy, I Zespół Ogólnokształcących Szkół Społecznych w Katowicach, IV LO w Sosnowcu, I LO w Będzinie, III LO w Chorzowie, Zespół Katolickich Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Katowicach, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Rudzie Śląskiej.

Najlepsza drużyna z województwa śląskiego weźmie udział w finale Turnieju Debat Historycznych IPN w Warszawie w czerwcu 2019 r.

Informacje dodatkowe  znajdują się na stronie pamiec.pl

KONTAKT:

Magdalena Duber mail: magdalena.duber@ipn.gov.pl,  tel. 32/ 207 07 16

Patronat medialny: Gość Niedzielny,  Radio eM, Radio Katowice, TVP 3 Katowice.

Relacja z warsztatów.

 

do góry