Nawigacja

Konkursy historyczne

Regionalny finał Turnieju Debat Historycznych IPN w Katowicach, 15 kwietnia 2019

I miejsce uzyskała drużyna z Zespołu Katolickich Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. bł. ks. Emila Szramka w Katowicach.

15 kwietnia w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Harcerzy Obrońców Katowic w Katowicach (ul. Panewnicka 13) odbył się regionalny finał Turnieju Debat Historycznych IPN w woj. śląskim. W finale spotkały się cztery drużyny (20 osób) z: I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach, IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Sosnowcu, III Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Chorzowie oraz Zespołu Katolickich Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. bł. ks. Emila Szramka w Katowicach.

Zwycięzcy regionalnego finału z Zespołu Katolickich Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. bł. ks. Emila Szramka w Katowicach pojadą na ogólnopolski finał Turnieju Debat Historycznych IPN do Warszawy, który odbędzie się 29 - 30 maja 2019 r.

Tezy finału:

Obecność sił Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej nie przyczyniła się do uspokojenia sytuacji na Górnym Śląsku.

Pojawienie się Polski na mapie w 1918 r. miało kluczowe znaczenie dla utrzymania równowagi sił w Europie.

Regionalny etap Turnieju Debat Historycznych IPN w tym roku na Śląsku został podzielony na dwie tury. Pierwsza z nich, faza drużynowa, odbyła się 18 marca 2019 r. w. W pierwszym etapie zmierzyło się ze sobą dwanaście drużyn z jedenastu szkół z województwa śląskiego, w tym 55 uczniów. Tezy, które dla nich przygotowaliśmy, brzmiały następująco: Polska w czasie II wojny światowej została zdradzona przez swoich sojuszników. Przyłączenie Zaolzia do Rzeczypospolitej w 1938 r. było zgodne z polską racją stanu. Po Jałcie Polska powinna wystąpić z koalicji antyhitlerowskiej. Na tym etapie z rozgrywek odpadło osiem drużyn, cztery dostały się do finału.

5 lutego w sali konferencyjnej w Przystanku Historia - Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika przy ul. św. Jana 10 (III piętro) miały miejsce wykłady dla 12 drużyn, które wezmą udział w tegorocznych śląskich zmaganiach Turnieju Debat Historycznych i powalczą o możliwość uczestnictwa w finale, który odbędzie się w czerwcu w Warszawie. Relacja z warsztatów

Informacje dodatkowe  znajdują się na stronie pamiec.pl

Patronat medialny: Gość Niedzielny,  Radio eM, Radio Katowice, TVP 3 Katowice.

Relacja Radia eM.

 

 

do góry