Nawigacja

Konkursy historyczne

Ogłoszenie wyników dwóch konkursów o Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie

Zapraszamy na uroczyste ogłoszenie wyników dwóch konkursów dotyczących żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, zorganizowanych przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

30 marca 2017 roku poznamy laureatów konkursu „Częstochowianie w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie”. Uroczystość odbędzie się o godz. 12.00 w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Częstochowie, które jest partnerem projektu. Wydarzenie ubarwi prelekcja Mariusza Grzyba, historyka z Muzeum Częstochowskiego, na temat lotnika Stanisława Krzemińskiego, po II wojnie światowej znanego częstochowskiego lekarza.

Natomiast 31 marca 2017 roku zapraszamy do Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnego IPN w Katowicach im. Henryka Sławika przy ul. św. Jana 10 na ogłoszenie wyników konkursu „Od Feldbluzy do Battledressu. Polacy z Wehrmachtu w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie”. Uroczystość również rozpocznie się o godz. 12.00.

Ideą obu konkursów, skierowanych przede wszystkim do młodzieży szkolnej, było zaprezentowanie, a tym samy przypomnienie, wybranych postaci żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Uczniowie szkół gimnazjalnych mieli za zadanie przygotować portfolio postaci, natomiast szkół ponadgimnazjalnych pracę pisemną opisującą szlak bojowy wybranych bohaterów. Wśród prac, które spłynęły do jury, znalazły się zarówno opowieści o żołnierzach znanych już z literatury przedmiotu, jak i historie rodzinne. Warto zaznaczyć, że w obu konkurach wzięli również udział uczniowie szkół podstawowych oraz osoby dorosłe.

do góry