Nawigacja

Aktualności

VIII Święto Pułkowe 27 Pułku Piechoty – Częstochowa, 16 czerwca 2018

16 czerwca 2018 r. w Częstochowie odbyły się obchody VIII Święta Pułkowego 27 Pułku Piechoty. Tradycję obchodów wskrzeszono w 2011 r., kiedy to po raz pierwszy od 1939 r. zorganizowano uroczystości Święta Pułkowego, formalnie przypadającego na dzień 15 czerwca. Data ta upamiętniała zwycięską bitwę pułku stoczoną przeciwko Armii Konnej Siemiona Budionnego pod Torczynem w 1920 r.

Tegoroczne obchody tradycyjnie rozpoczęły się mszą św. w intencji poległych żołnierzy 27. Pułku Piechoty i 7 Dywizji Piechoty, która została odprawiona w kościele pw. św. Jakuba Apostoła. Następnie uczestnicy m.in. udali się do Ratusza, gdzie historyk z katowickiego oddziału IPN, Adam Kurus, wygłosił referat pt. „27 Pułk Piechoty w walkach o granice II RP w latach 1918-1939”.  Wykładowi towarzyszyła wystawa plansz edukacyjnych prezentujących historię 27 Pułku Piechoty w latach 1918 – 1939, której autorem jest Adam Kurus. Wystawa powstała przy współpracy z Muzeum Częstochowskim (projekt graficzny) i Urzędem Miasta Częstochowy (druk).

W ramach obchodów, dodatkową atrakcją był dzień otwarty przy schronie bojowym przy ul. Radomskiej w Częstochowie, gdzie zwiedzający mogli zobaczyć umundurowanie i wyposażenie żołnierzy 7 Dywizji Piechoty z września 1939 r.

Organizatorami tegorocznego święta byli: Ogólnokrajowy Związek Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Urząd Miasta Częstochowy oraz Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa. Obchody zostały objęte patronatem honorowym Jana Kasprzyka, Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

do góry