Nawigacja

Aktualności

WAKACJE Z IPN: „Warsztaty komiksowe z historią w tle” – Katowice, 3-6 lipca 2017

Warsztaty prowadzili Gabriela Becla i Zbigniew Tomecki, autorzy komiksów, okładek do książek i czasopism, ilustracji, plakatów i grafik. Do ich najbardziej znanych i cenionych wydawnictw należy trzyczęściowy komiks „Monte Cassino".

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach przygotował dla dzieci od lat dziesięciu i młodzieżywarsztaty komiksowe z historią w tle. Na cykl zajęć złożyły się cztery spotkania po dwie godziny każde, realizowane od 3 do 6 lipca 2017 r. w godz. 12.30-14.30.

W ciągu całego cyklu warsztatów pokazaliśmy uczestnikom gdzie szukać inspiracji, pomysłów (książki, filmy, gry komputerowe), następnie jak napisać scenariusz do historii, potem jak przygotować do tego scenariusza storyboard, a na końcu jak narysować komiks. Jeśli chodzi o historię, interesuje nas przeszłość jako taka, więc tu nie będziemy narzucać żadnych tematów. Naszym celem było pokazanie uczestnikom, że jeśli tylko będą chcieli, mogą być nie tylko biernymi odbiorcami kultury, ale też aktywnymi twórcami.

Kilka słów o prowadzących warsztaty:

Gabriela Becla – ukończyła studia o kierunku grafika artystyczna na Uniwersytecie Śląskim, filia w Cieszynie. Pracuje jako plastyk, ilustrator, grafik i nauczyciel w szkole podstawowej. Od 2000 roku wspólnie ze scenarzystą Zbigniewem Tomeckim tworzy duet autorski. Ma na swoim koncie liczne wystawy, spotkania autorskie i publikacje. Oprócz komiksów tworzy również ilustracje i okładki do książek, czasopism, płyt fonograficznych, oraz grafiki użytkowe i artystyczne do plakatów czy widowisk multimedialnych. Współpracowała z wieloma wydawnictwami, firmami i instytucjami m.in. wydawnictwa MUZA, ISA, Prószyński-ska, Stowarzyszenie Pokolenie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Narodowe Centrum Kultury, TVP1, Instytut Pamięci Narodowej, BBN. Prowadzi autorską Pracownię Projektową Ilustracji – Grafika 8 Art oraz warsztaty komiksowe i zajęcia dla dzieci i młodzieży. Interesuje się sztuką, kulturą, projektowaniem, fotografią, ceramiką, literaturą popularnonaukową, piękną, sf, cyber oraz filmem i grami komputerowymi. Portfolio dostępne na stronie www.becla-tomecki.com

Zbigniew Tomecki – technik reklamy. Scenarzysta, storyboardzista, shootingbordzista, copywrither, projektant. Od 2000 roku wspólnie z rysowniczką Gabrielą Beclą tworzy duet autorski. Ma na swoim koncie liczne wystawy, spotkania autorskie i publikacje m.in.: opowiadanie Monte Cassino-Wzgórze Anioła Śmierci-Antologia 11/11=NIEPODLEGŁOŚĆ, opowiadanie Hiperneurostenia - Antologia Komiksów z Województwa Ślaskiego-FEST, opowiadanie Wiara-Zeszyty komiksowe Nr12, trylogię komiksową Monte Cassino, Jachna. Jest współtwórcą licznych ilustracji i okładki do książek, czasopism, płyt fonograficznych oraz grafik i plakatów. Współpracował z wieloma wydawnictwami, firmami i instytucjami m.in. wydawnictwa MUZA, ISA, Prószyński-ska, Stowarzyszenie Pokolenie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Narodowe Centrum Kultury, TVP1, Instytut Pamięci Narodowej, BBN. Prowadzi także warsztaty komiksowe dla dzieci i młodzieży. Interesuje się historią, sztuką, kulturą, literaturą popularnonaukową, piękną, postapokaliptyczną, sf, cyber oraz filmem i grami komputerowymi. Portfolio dostępne na stronie www.becla-tomecki.com

Kontakt: aleksandra.korol-chudy@ipn.gov.pl  lub telefonicznie 32 207 07 01

3-6 lipca 2017 r., godz. 12.30-14.30.

Przystanek Historia - Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. Henryka Sławika,

ul. św. Jana 10.

Fot.: M. Kobylańska, A. Korol-Chudy.

 

 

do góry