Nawigacja

Aktualności

Relacja z prelekcji Adama Kondrackiego z OBPiI o Żołnierzach Wyklętych

2 marca z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Przystanku Historia odbyła się prelekcja "Nowe rozdanie. Żołnierze Wyklęci wychodzą z impasu".

W czasie swojego wystąpienia Adam Kondracki z Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Katowicach w niezwykły sposób, bo w konwencji rozgrywki karcianej z aparatem bezpieczeństwa, przedstawił postaci Żołnierzy Wyklętych z naszego regionu. Poszczególne osoby zaprezentowane zostały za pomocą tzw. „honorów” w czterech taliach: piki symbolizowały odwagę, kiery - miłość i wierność, trefle - zdradę (z punktu widzenia komunistów, czyli postacie walenrodyczne w strukturach bezpieki albo dezerterzy), zaś karo - tajemnicę (postacie z nieujawnioną jeszcze tożsamością).

Tytułowe "Nowe rozdanie" to ich aktualne poszukiwania i identyfikacja w ramach pierwszych planowanych prac terenowych nowego Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji w Katowicach - w Ogrodzonej pod Cieszynem, a przede wszystkim w Katowicach Ligocie na panewnickim cmentarzu.

 

do góry