Nawigacja

Aktualności

Prymas Stefan Wyszyński: realista i prorok - 23 marca 2023 w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach

Spotkanie promujące książkę dr. hab. Rafała Łatki „Prymas Stefan Wyszyński w realiach PRL”. Książka ta jest efektem wieloletnich badań i analiz źródłowych autora dotyczących działalności Kościoła katolickiego w Polsce po 1945 roku i w sposób całościowy przedstawia podejście Prymasa Tysiąclecia do rzeczywistości społeczno-politycznej PRL.

W dniu 23 marca 2023 w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach odbyło się spotkanie promujące książkę dr hab. Rafała Łatki „Prymas Stefan Wyszyński w realiach PRL”. W dyskusji wraz z autorem książki uczestniczył dr Andrzej Grajewski oraz dr Andrzej Sznajder, dyrektor OIPN w Katowicach, który to również moderował spotkanie.

Autor książki, dr hab. Rafał Łatka, podczas jednego ze spotkań promujących niniejszą książkę powiedział: – Wydaje mi się, że oceniając cały wkład, całą reaktywność Prymasa Wyszyńskiego, bardzo często umyka nam kwestia kształtowania tożsamości narodowej i narodowo-katolickiej. Moim zdaniem jest to kluczowy aspekt, który powinien być brany pod uwagę przy ocenie prymasa jako lidera kościoła i narodu. Określenie go liderem wydaje mi się najbardziej odpowiednie do określenia jego roli w systemie Polski ludowej, tak starałem się to również ukazać w swojej książce. Chciałem pokazać, że te realia PRL-u rzeczywiście odnosiły się do tego, jak prymas może spełniać swoją funkcję.

W publikacji znalazło się wiele cytatów z wypowiedzi kardynała Wyszyńskiego – szczególnie tych szerzej nieznanych lub nigdy nie przytaczanych. Praca ma charakter eseju historycznego i jest skierowana do naukowców oraz wszystkich pozostałych czytelników. Autor poszukuje w niej odpowiedzi na wiele pytań, m.in.: co by się stało, gdyby Prymasa Wyszyńskiego nie było? Jak głęboko sięgałyby wówczas okaleczenia narodu przez komunizm? Czy Prymas Wyszyński aby na pewno nie był politykiem? Czy odniósł zwycięstwo nad wieloletnim przeciwnikiem, czyli systemem komunistycznym? oraz wiele innych.

Współorganizatorem spotkania był wydawca książki „Prymas Stefan Wyszyński w realiach PRL” – Instytut De Republica.

do góry