Nawigacja

Aktualności

Zapraszamy na premierę nowego cyklu „PodCzas. Podcast IPN Katowice“ o historii Górnego Śląska w XX wieku, ludziach i wydarzeniach, 1 marca 2023

Podziemie poakowskie na terenie ziemi rybnickiej

  • PodCzas – Podcast IPN Katowice. Podziemie poakowskie na terenie ziemi rybnickiej
    PodCzas – Podcast IPN Katowice. Podziemie poakowskie na terenie ziemi rybnickiej

Zapraszamy na premierę nowego cyklu PodCzas – Podcast IPN Katowice – gdzie rozmawiamy o historii Górnego Śląska w XX wieku, ludziach i wydarzeniach.

Jaka poakowska organizacja niepodległościowa działała na ziemi rybnickiej w latach 1945–1948? Jakie były jej cele i prowadzone przez nią działania zbrojne? Do czego wykorzystywano pieniądze zdobyte podczas akcji? Jaki koniec spotkał jej przywódców? POZNAJ historię Pawła Cierpioła „Makopola”!

Rozmowa z udziałem dr. hab. Adama Dziuby, IPN Katowice.

https://youtu.be/z6oVgxl1Mzo oraz Spotify!

> PodCzas. Podcast IPN Katowice < poświęcony jest historii Górnego Śląska w XX wieku. Rozmawiamy o postaciach i wydarzeniach z niełatwych i nieraz zagmatwanych dziejów tego regionu. Interesuje nas wielka historia i zwykła codzienność. Mówimy zarówno o zjawiskach znanych, jak i mało popularnych. Zawsze o takich, w których odbija się specyfika XX-wiecznej historii Górnego Śląska, Polski i Europy: totalitaryzmy, wojny, przemiany kulturowe i społeczne. > PodCzas. Podcast IPN Katowice < to projekt Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach pod patronatem wydawanego przez nas półrocznika popularnonaukowego „CzasyPismo”.

Więcej z artykułów Adama Dziuby: 

Inspektor i jego żołnierze. Organizacja Pawła Cierpioła „Makopola” w powiecie rybnickim i pszczyńskim w latach 1945–1946.

Przeciwko „gangrynie bolszewickiej”. Podziemie poakowskie na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim w latach 1945-47

W walce z Niemcami i komunistami. Okręg Śląski ZWZ-AK i jego sukcesorzy

 

do góry