Nawigacja

Aktualności

I Olimpiada Gier Planszowych IPN w Katowicach, 25 listopada 2022 r.

W dniu 25 listopada 2022 r. w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności (ul. Pola 38) odbyła się I Olimpiada Gier Planszowych IPN w Katowicach. W otwarciu olimpiady wzięli udział: Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach oraz Tomasz Bastkowski, koordynator przedsięwzięcia. 

W kwalifikacjach regionalnych wystartowało 97 uczestników z województwa śląskiego. Gracze rywalizowali w grach: „Niepodległa“, „Bitwa Warszawska“, „ORP Orzeł“, „Znaj Znak“, „Miś Wojtek“ oraz w grach z serii „Gwieździsta Eskadra“ (303, 111 i 7). Zwycięzcy awansowali do olimpijskiego finału, który zostanie rozegrany w 2023 r.

Wyniki  z 24 listopada 2022 r.:

  • „Niepodległa“

Magdalena Kałuża, Amelia Brożek, Mateusz Ciborowski, Mikołaj Gumułka z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. M. Kopernika w Katowicach.

  • „Gwiaździsta Eksadra“

Jan Urbaniak, Alicja Szczepańska, Franciszek Mrozik ze Szkoły Podstawowej nr 13 z Oddz. Integracyjnymi i Dwujęz im. H. Sienkiewicza w Mysłowicach.

  • „ORP Orzeł“

Małgorzata Kowalewska ze Szkoły Podstawowej nr 13 z Oddz. Integracyjnymi i Dwujęz. im. H. Sienkiewicza w Mysłowicach.

  • „Bitwa Warszawska“

Jakub Laprus z VI Liceum Ogólnokształcącego w Sosnowcu.

Wyniki z 25 listopada 2022 r.:

  • „Miś Wojtek“

Liliana Białas, Natalia Witt ze Szkoły Podstawowej nr 36 w Gliwicach.

  • „Znaj Znak“

Wojciech Bodinka, Maciej Walusz ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Mysłowicach.

***

Olimpiada jest wyjątkową okazją do przeprowadzenia aktywnych lekcji historii najnowszej. Tematyka gier planszowych wydawanych przez IPN jest ściśle związana z procesem odzyskiwania niepodległości, wysiłkiem zbrojnym polskiego żołnierza, a także martyrologią Polaków.

W głównych miastach Polski, od października do lutego, odbywają się kwalifikacje regionalne, na które zapraszamy już teraz! Najlepsi będą mogli powalczyć o medale podczas finałowych, kilkudniowych rozgrywek na Stadionie Narodowym w Warszawie, w kwietniu 2023 r.

Każda szkoła i placówka może zgłosić nawet sześć reprezentacji uczestniczących w rozgrywkach dyscyplin olimpijskich (gier planszowych IPN).

Uwaga! Do udziału w turnieju olimpijskim nie jest potrzebna znajomość gier!

Wystarczy się zgłosić, a nasi koordynatorzy w dniu zawodów przekażą szczegóły i objaśnią w prosty, przystępny sposób, jak grać. Wiedza i umiejętności zdobyte podczas rozgrywek zostaną na zawsze, podobnie jak pasja do historycznych gier planszowych.

Osoby, które nie znają jeszcze gier olimpijskich mogą znaleźć wskazówki, a nawet umówić się na rozgrywkę pokazową! Na stronie https://olimpiadagier.org/   znajduje się pełen pakiet szczegółowych informacji o tym wyjątkowym wydarzeniu i prosty link do zapisów.

  • I Olimpiada Gier Planszowych IPN w Katowicach
    I Olimpiada Gier Planszowych IPN w Katowicach
do góry